Nowy numer 24/2021 Archiwum

Album od serca

Jeśli ktoś nie wiedział co to jest "pamelka" to dowiedział się podczas spotkania przedszkolaków z ratownikiem WOPR.

Wizyta Mateusza Bajera, szefa tarnobrzeskich ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zakończyła cykl spotkań skierowanych do przedszkolaków, jakie w mijającym roku szkolnym organizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

– Od września ubiegłego roku w Oddziale dla Dzieci pod hasłem „Książka moim przyjacielem” odbywały się zajęcia dla grup przedszkolnych – mówi Katarzyna Opioła, pracownik Działu Udostępniania Zbiorów MBP. Najczęstszymi gośćmi były dzieci z przedszkoli nr 2, 3 i 5.

– Tematyka spotkań była bardzo zróżnicowana, ale wszystkie miały jeden wspólny cel zachęcenie do sięgania po książki i ich czytania. Szczególny nacisk kładliśmy na twórczość pisarzy tarnobrzeskich, stąd nie mogło zabraknąć utworów Stanisława Jachowicza, czy  Doroty Kozioł. Dzieci miały również okazję zapoznać się z tekstami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, ale także różnych kalendarzowych obchodów – święta wiosny, Andrzejek, a nawet Dnia Kota. Chcieliśmy pokazać naszym miłym gościom, że biblioteka to miejsce bardzo przyjazne i interesujące – dodaje.

W ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu 5-latki z grupy „Biedronek” z Przedszkola nr 2, na prośbę swych wychowawców, miały okazję porozmawiać z szefem tarnobrzeskich ratowników WOPR Mateuszem Bajerem. Nauczycielom zależało bowiem na uwrażliwieniu dzieci na zagrożenia jakie wiążą się z kąpielami na basenach, a zwłaszcza w otwartych zbiornikach wodnych – jeziorach, rzekach, morzu.

Dzieci dowiedziały się jaki kolor chorągiewki pozwala na wchodzenie do wody, a który zabrania, poznały przyrządy służące ratownikom w czasie prowadzonych akcji. Przy okazji wszyscy dowiedzieli się co kryje się pod określeniem „pamelka. A jest to boja ratownicza, która zyskała to pieszczotliwe miano od imienia jednej z aktorek „Słonecznego patrolu”.  

Podczas spotkania zaprezentowana został również książeczka „Bezpieczna woda” wydana przez tarnobrzeski WOPR specjalnie z myślą o najmłodszych.

Na zakończenie dzieci w ramach podziękowania za całoroczne starania pań z biblioteki na ręce Katarzyny Opioły ofiarowały album z własnymi rysunkami, ilustrującymi tematy poruszane w trakcie poszczególnych wizyt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama