Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kaprysik Szczygła

Mariusz Szczygieł, autor książki „Gottland”, nagrodzony Europejska Nagrodą Literacką, był bohaterem wieczoru autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

Reportaże i publikacje książkowe Mariusza Szczygła były wielokrotnie nagradzane. Wspomniany „Gottland” tylko w Czechach doczekał się już 20 wznowień. W 2013 r w konkursie Grand Press, uznano Szczygła za dziennikarza roku.

Najnowszą publikacją jest „Kaprysik”, książka którą można zmieścić nawet do kieszeni. Przypomina dziewczęcy pamiętnik – różowa, z kwiatkami na okładce. Główny temat? Kobieta. Kobieta, która zdaniem autora, ma do powiedzenia dużo więcej niż mężczyzna.

Czytelnicy na spotkaniu autorskim o jego przeszłość telewizyjną nie pytali (W latach 90. w Polsacie prowadził show pt.. „Na każdy temat” ). Marcin Szczygieł odwdzięczył im się solidną porcją zabawnych historii, które towarzyszyły mu podczas pisania reportaży i książek. Jak z rękawa sypał anegdotami o Czechach. Choć mówił niekiedy o trudnych tematach – wszyscy nieźle się bawili. I taki jest styl jego tekstów. Nierzadko dotykają poważnych, trudnych tematów, autor zawsze pisze o tym ciepło, z humorem. 

Choć w 2013 r.  Mariusz Szczygieł zapowiadał kolejny cykl reportaży pt „O Polakach, Ukraińcach, o Czechach pewnie też”, to jednak na tę publikację będziemy musieli jeszcze poczekać. Aktualnie spisuje historie pasażerów lotu, którzy w 1981 r. w 30 osób porwali samolot i zamiast z Wrocławia do Warszawy, polecieli do RFN. Książka o współczesnych losach bohaterów tamtego pamiętnego lotu powinna być ukończona w przyszłym roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama