Dla wielu mieszkańców Tarnobrzega Zamek Dzikowski od dłuższego czasu nie kojarzy się tylko z miejskim muzeum, gdzie można poznać przeszłość miasta i osób stąd się wywodzących. Dzięki grupie pasjonatów, którzy aktywnie działają w Centrum Natura 2000, miejsce to znane jest również ze znakomitej oferty promującej wiedzę ekologiczną.
W ramach realizowanego od dłuższego czasu w Tarnobrzegu projektu „Znak natury”, na dziedzińcu zamkowym odbył się eko-edukacyjny piknik „Dni dla Natury”.
- Dziesięć gmin z całej Polski zaangażowało się w realizację dużego projektu organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody. Na Podkarpaciu Tarnobrzeg uczestniczy w nim jako jedyny. W ramach tego programu organizowaliśmy już zajęcia terenowe w Piasecznie, Machowie i Jeziórku, a najbliższe odbędą się już w lipcu. Dzisiejszy piknik jest finalnym elementem tych zajęć. A co warto dodać, jest to pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez tarnobrzeską LOP – mówił Janusz Wepsięć, wiceprezes LOP w Tarnobrzegu.
Dzięki uprzejmości wielu organizacji m.in. Stowarzyszenie Ogród Św. Franciszka, Stowarzyszenie Chrońmy Zwierzęta, Lasy Państwowe z Nadleśnictwa Nowa Dęba można było obejrzeć wiele różnych stoisk.
W namiocie miejscowego Centrum Natura 2000 była okazja do obejrzenia profesjonalnych preparatów pod mikroskopem. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne. Była też okazja do spróbowania swoich sił w jeździe konno.
- Pierwsze oceny tej formy spędzania wolnego czasu są dla nas pozytywne, więc prawdopodobnie będziemy kontynuować takie akcje - podsumował pierwszy eko-edukacyjny piknik J. Wepsięć.
Równolegle na dziedzińcu zamkowym prezentowali się uczestnicy 30 Festiwalu Piosenki Ekologicznej. W tym roku do konkursowej rywalizacji zgłosiło się ponad 30 wykonawców ze szkół aktywnie działających w tarnobrzeskiej LOP.
- W związku z organizacją pikniku, nota bene bardzo ciekawej propozycji, zdecydowaliśmy się dołączyć do niego. W tym roku poziom wykonawców jest bardzo wysoki. Okazuje się, że te wszystkie telewizyjne programy z cyklu talent show powodują, iż uczestnicy coraz poważniej podchodzą do naszego konkursu, choć oczywiście najważniejsza w tym wszystkim jest zabawa - mówił Piotr Chmiel, zaprzyjaźniony z LOP konferansjer, od lat prowadzący konkursy piosenek ekologicznych. Młodzi artyści ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rywalizowali w czterech kategoriach. Członkowie jury mieli trudne zadanie przed sobą, by wybrać tych, którzy śpiewali najlepiej.
Piknik eko-edukacyjny przygotowany zastał wspólnie przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody oraz Urząd Miasta.