Nowy numer 33/2018 Archiwum

Cyfrowa biblioteka

Na początek zdygitalizowano wszystkie roczniki... "Socjalistycznego Tempa". Dlaczego?

Wystarczy wejść na stronę stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, którą uruchomiła MBP im. Melchiora Wańkowicza. Są tam już dostępne roczniki „Socjalistycznego Tempa” od 1951 do 1989 r. Treść zdigitalizowano z egzemplarzy zgromadzonych zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i z egzemplarzy, które przekazała Huta Stalowa Wola.

– Zeskanowane pliki poddaliśmy między innymi kompresji, tak by szybciej się otwierały i przeglądanie było płynne. Po zeskanowaniu cały rocznik „Socjalistycznego Tempa” ważył 15 GB, a po kompresji ok. 500 MB. I to bez specjalnej straty na jakości. Dzięki specjalnemu formatowi przeglądanie stron jest bardzo szybkie – wyjaśnia Tomasz Gotkowski, specjalista do spraw digitalizacji.

Przeglądanie możliwe jest również za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Wszystkie publikacje udostępniane są nieodpłatnie, a zawartość zamieszczana w stalowowolskiej Bibliotece Cyfrowej będzie się systematycznie powiększała.

– Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności zdigitalizować numery „Socjalistycznego Tempa”, bp były to najczęściej przeglądane archiwalne materiały z księgozbioru biblioteki. Upływ czasu sprawił, że część z tych gazet dosłownie zaczyna rozpadać się w rękach. Dzięki digitalizacji pasjonaci historii Stalowej Woli będą mogli nadal przeglądać stare roczniki gazety i szukać informacji, już bez ryzyka, że któraś z gazet zostanie uszkodzona – dodaje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma