Dwa dni trwało spotkanie miłośników polskich szlaków św. Jakuba, którzy dyskutowali na temat propagowania idei religijnego pielgrzymowania oraz sytuacji polskiej rodziny wobec współczesnej polityki europejskiej.
Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Kotuszowie, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii biskup mówił o znaczeniu osobistych wyrzeczeń i poświęcenia, przez które każdy chrześcijanin włącza się w zbawczą ofiarę Chrystusa i pije z kielicha Jego męki. Zaznaczył, że taka była droga św. Jakuba i podobny charakter ma pielgrzymowanie do grobu apostoła. Zdaniem kaznodziei, wiele problemów współczesnego świata, Kościoła i rodziny wynika właśnie z braku ducha ofiary. Następnie w Chańczy odbyło się sympozjum naukowe o roli rodziny w wychowaniu młodego pokolenia oraz sytuacji duchowej polskiej rodziny.
Wśród prelegentów byli profesorowie KUL, UKSW, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przedstawiciele TVP i Radia Kielce, stowarzyszeń, regionalistów i mieszkańców miejscowości Jakubowych. W części referatowej głos zabrało kilkanaście osób. Mówiono także o rozwoju idei wędrowania polskimi drogami św. Jakuba. Podkreślano rozwój infrastruktury oraz przedstawiono najciekawsze atrakcje polskich szlaków w tym szczególnie małopolskiego na którym leżą miejscowości naszej diecezji. Uczestnicy mieli także okazję zwiedzić zespół pałacowy w Kurozwękach. Popołudniu pierwszego dnia odbyło się także zebranie działaczy Bractw Jakubowych. - Organizowane przez nas sympozja mają podwójne zadanie. Z jednej strony propagować idee pielgrzymowania polskimi szlakami jakubowymi: i tego fizycznego oraz także tego duchowego. Tegoroczne sympozjum porusza także tematykę rodziny, która zawsze była i jest najważniejszym miejscem wychowania młodego pokolenia. Poza tym bardzo często na szlaki jakubowe wyruszają całe rodziny, aby podczas wspólnego wędrowania umacniać wzajemne więzy i relacje. Z drugiej nasze sympozja to promowanie piękna naszych rodzimy szlaków, które z roku na rok zapełniają się turystami w tym także i zagranicznymi gośćmi – podkreślał ks. Jerzy Sobczyk, proboszcz kotuszowskiej parafii.
Kolejnego dnia uczestnicy mieli okazję pielgrzymować na jednym z odcinków Małopolskiego Szlaku Jakubowego od miejscowości Wiśniowa do Kontuszowa. Pokonując 14 km odcinek trasy mogli poznać piękno krajobrazu i lokalne atrakcje turystyczne. - Celem powstającego w Kotuszowie Bractwa Jakubowego jest promowanie kultu św. Jakuba, naszego patrona. Jesteśmy jedyną parafią w diecezji, która ma takiego patrona i swoimi początkami sięga średniowiecza. Od początku istnienia parafii związane jest z nią także pielgrzymowanie drogami św. Jakuba. Obecnie chcemy jeszcze bardziej odrodzić tradycję pielgrzymowania lokalnymi drogami. Każdego roku wzrasta liczba tych którzy wpisują się do Księgi Pielgrzymów, dlatego dokładamy starań, aby propagować podróżowanie tymi szlakami a wraz nim naszą lokalną małą ojczyznę – podkreślała Wanda Lubera.