W murach ponadpółwiecznej sandomierskiej budowlanki dziś umiejętności zawodowe zdobywają sztukator, kamieniarz, budowlaniec czy fachowiec drogownictwa. Są to tylko niektóre specjalności oferowane przez sandomierską szkołę. Podczas zorganizowanego po raz trzeci Dnia Budowlańca placówka prezentowała swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz nowoczesną ofertę kształcenia.
- W zakresie zawodów budowlanych mamy kompleksową ofertę, która zawiera edukację w wymiarze szkoły średniej i zawodowej. Technikum oferuje kształcenie w zakresie technik budownictwa i drogownictwa, natomiast w szkole zawodowej uczniowie mogą zdobyć wyśmienite kwalifikacje w zawodach monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz technolog robót wykończeniowych w budownictwie. Obecnie są duże wymagania na rynku pracy, dlatego uczniowie mogą w tych klasach zawodowych zdobyć kilka zawodów równocześnie, co umożliwia im łatwiejsze znalezienie miejsca pracy. Dysponujemy bogato wyposażonymi pracowniami, w których uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tymi zawodami. Ze strony uczniów potrzeba tylko chęci, a my gwarantujemy profesjonalne przygotowanie do zawodu – mówił Artur Tokarski, nauczyciel przedmiotów zawodowych. W tym dniu szkołę odwiedziły także najmłodsze dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Dla najmłodszych starsi koledzy z klas technicznych przygotowali moc atrakcji: można było pograć w minifutbol, poskakać na trampolinie, pomalować twarz czy wspólnie tworzyć kredowe graffiti. Przez kilka godzin na boiskach budowlanki trwał prawdziwy budowlany festyn, podczas którego gimnazjaliści rozgrywali turnieje piłkarskie, a sami uczniowie zmagali się w maratonie budowlanym, konkurując w różnych bardzo wymyślnych dyscyplinach: tor przeszkód z rur kanalizacyjnych, noszenie farb czy worków z piaskiem. Można było zajrzeć do szkolnych warsztatów, gdzie powstają uczniowskie rzeźby, gipsowe odlewy czy projekty nowoczesnych wnętrz mieszkań. To tam odbył się także konkurs w układaniu tapet i malowaniu ścian. Dla zwycięzców sponsorzy przygotowali cenne nagrody. - Jest to impreza, która wpisała się w kalendarz naszej szkoły jako okazja promocji szkoły, jak również możliwość prezentacji umiejętności zdobytych przez naszych uczniów. Tym razem to szkolne święto ma charakter pikniku. Zaprosiliśmy naszych sąsiadów przedszkolaków oraz także przedstawicieli firm i zakładów budowlanych. Nasi absolwenci zatrudniani są w bardzo wielu przedsiębiorstwach w naszym regionie i dlatego ich właściciele są zainteresowani kolejnymi absolwentami, którzy mogą stać się potencjalnymi pracownikami. Poprze turnieje zawodowe zachęcić gimnazjalistów, aby popatrzyli, jak kształci nasza szkoła, że tutaj liczy się nie tylko teoria, ale także praktyka, która jest podstawą szkolnictwa technicznego - mówiła Krystyna Kobylakiewicz, dyrektor szkoły.
- Wybrałam tę szkołę, bo mam w planach iść na studia architektoniczne. Mnie interesują najbardziej przedmioty teoretyczne: rysunek, projektowanie. Tutaj mam możliwość zdobycia szerokiej wiedzy technicznej w tym zakresie. Jest nas trzy dziewczyny w naszej klasie. W zajęciach praktycznych pomagają nam koledzy, którzy naprawdę okazują się dżentelmenami - mówiła Klaudia Timochin. - Ja wybrałem tę szkołę chyba dlatego, że od kilku pokoleń w rodzinie jesteśmy budowlańcami. Planuję iść na studia techniczne, więc tutaj mogę zdobyć odpowiednie przygotowanie, a dodatkowo mogę nauczyć się wielu konkretnych i praktycznych umiejętności - podkreślał Damian Małkiewicz.