Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bardziej dom niż pałac

Nowa publikacja autorstwa bp. Krzysztofa Nitkiewicza, która opowiada ciekawą historię sandomierskiego domu biskupów.

"Budynek leżący w połowie drogi pomiędzy sandomierskim rynkiem a katedrą przyciąga uwagę przechodniów. Miłośnicy filmu »Ojciec Mateusz« rozpoznają w nim kurię, gdzie ksiądz tropiący kryminalne zagadki tłumaczy się biskupowi ze swojego postępowania. Inni wpatrują się z ciekawością w okna, usiłują odczytać łaciński napis na attyce, robią zdjęcia" – dzieli się spostrzeżeniami autor książki w jej wstępie.

Książka autorstwa mieszkańca domu zwiera wiele cennych informacji o początkach sandomierskiej diecezji erygowanej w 1818 r., a zwłaszcza historii pałacu biskupiego, czy - jak woli mówić sam autor - domu biskupiego. Sprawna i napisana ze swadą historia siedziby biskupów jest nie tylko historyczną relacją, ale przede wszystkim opowieścią o miejscu codziennego bytowania biskupów diecezji sandomierskiej. Znajdziemy w niej również historie napisane z przymrużenie oka o ciekawskich sąsiadach, krzywych ścianach, urządzaniu biskupiego domu czy o wizytach przyszłego papieża Achillesa Rattiego i św. Jana Pawła II.

"Ten pałac ma sto pięćdziesiąt lat, a biskup pięćdziesiąt – zwykli mówić przewodnicy, wskazując na klasycystyczny dom biskupów sandomierskich. I chociaż czas płynie nieubłaganie, powiedzenie się przyjęło" – zauważa autor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama