Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sztućce nagrodzone

Stalowowolskie Muzeum Regionalne zdobyło prestiżowe wyróżnienie za wystawę „Made in Poland” w plebiscycie Wydarzenie Historyczne roku 2014.

Zorganizowało je  Muzeum Historii Polski. Do konkursu zgłoszono aż 200 wydarzeń z kraju i zagranicy, z pośród których jury wybrało finałową piętnastkę. W kategorii „Wystawa” nominowano 4 zgłoszenia. Stalowowolskie muzeum otrzymało wyróżnienie.  „Wydarzenie Historyczne roku” to ogólnopolski plebiscyt organizowany od 2007 r., którego honorowym patronem jest minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W tym roku na gali w Warszawskich Łazienkach, podczas wręczania zwycięzcom pamiątkowych statuetek nie zabrakło również  przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, senatu RP oraz Muzeum Historii Polski, jak i wszystkich autorów nominowanych projektów.

Wystawa „Made in Poland” była prezentowana w Stalowej Woli od 27 września do 11 listopada 2014 r. W nowoczesnej aranżacji pokazane zostały wówczas najbardziej rozpoznawalne i kultowe polskie marki, wytwory i wzory, m.in. porcelana z Ćmielowa, pralka Polar, płyn Ludwik, kosmetyki Miraculum, sztućce Gerlach czy słodycze Wedel, stanowiące element naszej zbiorowej pamięci. - Ekspozycja odnosiła się nie tylko do historii polskiego wzornictwa, ale również historii przedsiębiorczości. Wszystkie prezentowane marki mogły pochwalić się długoletnią tradycją, sięgającą niekiedy kilku wieków wstecz. Łącząc na wystawie dwa aspekty – dobre projektowanie oraz historię – nawiązywały do dziedzictwa Stalowej Woli, miasta powstałego jako najważniejsza realizacja urbanistyczna COP i mocno kojarzącego się z wyrobami Huty Stalowa Wola powiedziała Marzena Kościółek - Tofil z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wystawa „Made in Poland” została wyróżniona po raz drugi w tym roku. Pierwsze wyróżnienie zdobyła na prestiżowym konkursie muzealnym Sybilla. Jej kuratorem jest Katarzyna Wydra a autorkami projektu aranżacji -  Aldona Kret i Inga Olszańska.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama