Nowy numer 48/2020 Archiwum

Rakowa profilaktyka

Spotkanie edukacyjne pod hasłem „Badaj się – miej pewność” odbyło się w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Zorganizowało je stalowowolskie starostwo

- Większość ludzi odpycha od siebie możliwość zachorowania na nowotwór, woli o tym ani nie myśleć, ani nie dyskutować. Tymczasem ta świadomość, a zwłaszcza wiedza na temat profilaktyki jest bardzo potrzebna, bo może nam uratować życie – powiedział otwierając spotkanie Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. Spotkanie poprowadziły Agnieszka Bukała – lekarz z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie oraz Emilia Obarzanek z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

– Rak piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet z powodu nowotworów w Polsce. Niestety w naszym kraju tylko około 20 proc. przypadków raka piersi jest diagnozowanych we wczesnym stadium zaawansowania. Gdyby panie badały się regularnie, a co za tym idzie nowotwór piersi byłby wykrywany we wczesnej fazie, to szacujemy że udawałoby się uratować życie około 2,5 tys. kobiet rocznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – nie tylko mammografia, ale przede wszystkim regularne samobadanie piersi – zapewniała Agnieszka Bukała.

Agnieszka Bukała zademonstrowała też paniom na specjalnych fantomach piersi, jak je prawidłowo badać. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama