„Zabierz wnuczka na majówkę” to hasło akcji prowadzonej przez Legion Maryi, w której na ludowe nabożeństwa starsi zapraszają młodzież i dzieci. Zapraszamy do nadsyłania materiałów i zdjęć z waszych majówek.
W wielu miejscach od lat, a nawet dziesięcioleci zwyczaj śpiewania maryjnej litanii w majowe wieczory przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach jest trwałą tradycją. Niestety w wielu miejscach coraz częściej zanika lub staje się „domeną” starszych osób. Niestety są i takie miejsca gdzie po wielu latach pięknej tradycji zaprzestano wspólnej modlitwy, a przydrożne krzyże ledwo, co widać zza wybujałych chaszczy.
Już kolejny rok Legion Maryi w maju rusza z ewangelizacyjną akcją „Zabierz wnuczka na majówkę”. Wraz z Legionem Maryi w tym roku promujemy akcję „Zabierz wnuczka na majówkę” chcąc odnowić starą polską tradycję i zaprosić do wspólnej majowej modlitwy młodych i dzieci.
U Dobrockiej Pani
Przy pięknej pogodzie w majową sobotę mieszkańcy Dobrocic Górnych i Dolnych oraz przybyli goście z bliska i daleka stanęli przy polowym ołtarzu i uroczej figurze Matki Bożej zwanej „Dobrocką”, nad rzeką Opatówką, aby wielbić Boga przez Maryję. To przy tej figurze od lat miejscowi mieszkańcy gromadzą się przez cały maj na nabożeństwach maryjnych. W jeden z majowych wieczorów sprawowana jest także tutaj Msza św. Wspólnej Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Piotr Szpyt wypraszając u Matki i Królowej opiekę nad wszystkimi mieszkańcami Dobrocic. Śpiew litanii poprowadził zespół młodych z Dobrocic.
Z inicjatywą powrotu do przerwanej w 2010 r. tradycji majówek w Dobrocicach wyszli sami mieszkańcy z Janem Wrońskim, prezesem Towarzystwa im. Stanisława Młodożeńca w Dobrocicach. – Podczas tego nabożeństwa modliliśmy się również o zgodę i przebaczenie dawnych urazów wśród mieszkańców tej wioski. Wierzymy, że to nastąpi dla chwały Bożej i dobra parafian z Dobrocic oraz następnych pokoleń tej ziemi, która wydała sławnego poetę, prozaika Stanisława Młodożeńca (1895 – 1959) , który tworzył w okresie międzywojennym i po wojnie. Jest to nam naprawdę potrzebne – podkreślał jeden z mieszkańców. Druga część majówki odbyła się pod krzyżem Chrystusa wzniesionym w dniu 2 V 19850 r przy wąwozie w Dobrocicach. Orszak prowadziła orkiestra młodych z Dobrocic a przy krzyżu zaśpiewali pieśń „Rozpięty na ramionach”. Utwór refleksja krzyża pt „Szukam krzyża” Jadwigi Wodzyńskiej-Bujak z Radomia odczytał prezes Jan Wroński. Spotkanie zakończono odśpiewaniem Roty.
Zaleszańska majówka
Od kilku lat przy licznych kapliczkach i krzyżach w zaleszańskiej parafii rozbrzmiewa śpiew litanii loretańskiej i pięknych pieśni maryjnych. Inicjatorami są przedstawiciele Legionu Maryi kurii Zaleszany, którzy już w kwietniu nakreślić plan działania na majowe dni. Majówki prowadzone przez legionistów odbywają się pod tzw. krzyżem kolejowym oraz innych miejscach związanych z miejscową tradycja religijno-patriotyczną. W ostatnich dniach maja będzie organizowana jest tzw. „majówka promienista” w kuriach i prezydiach legionowych.
Majówka nad janowskim zalewem
Kuria Legionu Maryi z Janowa Lubelskiego zorganizowała tradycyjną majówkę przy kapliczce przy zalewie janowskim. Tradycja majowych nabożeństw trwa tam od dziesięcioleci. Mieszkańcy gromadzą się w maju, aby śpiewać litanię loretańską, pieśni maryjne, Apel Jasnogórski oraz zmówić modlitwy za Ojczyznę. Podczas jednej z majowych spotkań wspólnej modlitwie przewodniczył opiekun diecezjalny Legionu Maryi ks. Rafał Cudziło z Sandomierza. Modlili się także opiekunowie duchowi grup janowskich. Od kilu lat we wspólnej modlitwie uczestniczą dzieci i wnuki Legionistów.
Bogoryjskie majowanie
Tradycyjne majówki od wielu już pokoleń odbywają się przy krzyżach i kapliczkach na terenie parafii i sanktuarium maryjnego w Bogorii. Od kilu lat wspólna maryjna modlitwa gromadzi także mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Pęcławicach, parafia Szczyglice. Odnowicielami tej tradycji stali się członkowie Legionu Marii z Bogorii. Podczas wspólnego wieczoru śpiewana jest litania maryjna oraz pieśni, w których gromadzący się mieszkańcy polecają Maryi osobiste i rodzinne intencje.