Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zabierz wnuczka na majówkę przejdź do galerii

„Zabierz wnuczka na majówkę” – to pomysł legionistów Maryi i Sandomierskiego Gościa Niedzielnego na powrót do dawnego zwyczaju śpiewów majowych przy przydrożnych kapliczkach.

Są miejsca, gdzie zwyczaj śpiewania maryjnej litanii w majowe wieczory przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach jest trwałą tradycją. Gdzie indziej gromadzi on tylko osoby starsze, ale są i takie miejsca gdzie po wielu latach pięknej tradycji zaprzestano wspólnej modlitwy a przydrożne krzyże ledwo co widać zza wybujałych chaszczy.

Już kolejny rok Legion Maryi w maju rusza z ewangelizacyjną akcją  „Zabierz wnuczka na majówkę”. W tym roku z pomocą rusza mu nasza sandomierska redakcja Gościa Niedzielnego, chcąc odnowić starą polską tradycję i zaprosić do wspólnej modlitwy młodych i dzieci.

- Co wieczór gromadzimy się aby śpiewać litanię maryjną, pieśni o Matce Bożej oraz odmówić dziesiątek różańca. Tego uczyły nas babcie i mamy. Tak zawsze bywało. Teraz z roku na rok jest nas coraz mniej. Szczególnie młodych trudno namówić na wspólne śpiewanie. Chyba się wstydzą stanąć obok starszych i modlić się – ze smutkiem opowiada Maria Bielas z podopatowskiej wioski.

Aby nie zaginął polski zwyczaj osoby zrzeszone w Legionie Maryi prowadzą majową akcję ewangelizacyjną „Zabierz wnuczka na majówkę”. – Chcemy wskrzesić dawny zwyczaj, tam gdzie już nie śpiewa się majówek i zachęcić młodych do wspólnej maryjnej modlitwy. Wychodzimy do tych zapomnianych kapliczek, odnawiamy je w miarę możliwości i zapraszamy do modlitwy. Tam, gdzie ta modlitwa jest kultywowana po prostu dołączamy się zachęcając szczególnie dzieci do udziału w majówkach. Nazwaliśmy tę akcję „Zabierz wnuczka na majówkę”, aby osoby starsze poczuły się odpowiedzialne za wychowanie religijne młodego pokolenia. Jest to także sposób na ewangelizację – podkreśla ks. Rafał Cudziło, diecezjalny opiekun duchowy Legionu Maryi.

Redakcja sandomierskiego Gościa Niedzielnego dołącza do pomysłu legionistów zapraszając naszych Czytelników do podzielenia się informacjami, gdzie zwyczaj majówek jest kultywowany i nadsyłania do nas informacji i zdjęć z waszych wspólnych spotkań na majowych nabożeństwach przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach.

Pierwszy sygnał dostaliśmy z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. W każdą niedzielę maja nabożeństwa majowe odbywają się przy kapliczkach i pomnikach znajdujących się na jej terenie. W tym roku pierwsza majówka odbyła się w lesie Zwierzyniec przy zabytkowej kapliczce św. Onufrego.

Kolejne informacje i zdjęcia prosimy nadsyłać na adres: sandomierz@gosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama