Nowy numer 3/2021 Archiwum

Festiwal Filmów Niezwykłych

Bohaterem tegorocznego festiwalu filmowego w Sandomierzu jest Krzysztof Zanussi. Podczas imprezy będzie się można spotkać z tym wybitnym twórcą i obejrzeć retrospektywę jego filmów. Impreza z licznymi atrakcjami i udziałem znanych ludzi kina potrwa do niedzieli.

Sandomierski festiwal otwarła wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 1946 - 1956 pochodząca z kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu "Strach się bać". Następnie odbył się pokaz filmu "Cwał" Zanussiego, mówiący o czasach stalinowskich.

Podczas Festiwalu Filmów NieZwykłych widzowie zobaczą najważniejsze filmy Krzysztofa Zanussiego, między innymi: „Iluminację", „Strukturę kryształu", „Cwał", a także jego ostatni, kontrowersyjny film - „Obce ciało". Odbędzie się także spotkanie z reżyserem 2 maja. Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystej gali wieńczącej imprezę, Krzysztof Zanussi otrzyma Koronę Sandomierską - statuetkę festiwalową.

Tytuł Aktorki NieZwykłej w tym roku otrzyma Maja Komorowska, która wielokrotnie występowała w filmach Zanussiego w tym "Roku spokojnego słońca", którego projekcję przewidziano także w programie FFiSN. Spotkanie z aktorką podczas festiwalu poprowadzi Łukasz Maciejewski.

W programie festiwalu jego organizatorzy zaplanowali także projekcje filmów, które w tym roku weszły do kin i cieszą się zainteresowaniem kinomanów, m.in. "Lewiatan", "Carte blanche", "Body/Ciało" czy "Heavy mental". Z publicznością spotkają się aktorzy: Robert Więckiewicz i Piotr Głowacki oraz pisarz Zbigniew Masternak, którego powieść "Nędzole" planuje zekranizować Krzysztof Zanussi.

W programie przewidziano także pokazy filmów dokumentalnych oraz filmów dla dzieci. Na najmłodszych czekają w godzinach przedpołudniowych poranki filmowe oraz atrakcyjne spotkania z literaturą w tym czytanie bajek.
Spotkania i pokazy odbywać się będą w kinie Starówka, Katolickim Domu Kultury oraz w Muzeum Diecezjalnym - Domu Długosza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama