Młodzi zapraszają do udziału we wspólnej modlitwie podczas nawiedzenia symboli w parafiach, szkołach, szpitalach i diecezji sandomierskiej.
Drodzy Przyjaciele!
W jedności z naszymi biskupami, kapłanami oraz osobami zaangażowanymi w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, chcemy przybliżyć Wam ideę peregrynacji Symboli, które są z nimi związane. Rozpoczną one pielgrzymowanie po naszej diecezji już w przyszłą niedzielę - 19 kwietnia na Świętym Krzyżu, a pożegnamy je 2 maja w Sandomierzu.
Symbole Światowych Dni Młodzieży to krzyż oraz ikona Matki Bożej. Od kilkudziesięciu lat wędrują one po całym świecie, odwiedzając kraje, które przygotowują światowe spotkanie Młodych.
Można by zapytać: co mają w sobie szczególnego? Symbole te są świadkami niezwykłego przeżywania wiary, jakie stało się udziałem milionów naszych sióstr i braci. Towarzyszyły im kiedy doświadczali Bożego miłosierdzia, odkrywali sens swojego życia, umacniali więź z Następcą św. Piotra i z całym Kościołem.
Po zakończeniu Jubileuszowego Roku Odkupienia 1983/1984, św. Jan Paweł II przekazał młodym krzyż umieszczony z tej okazji w Bazylice Św. Piotra. Właśnie wokół krzyża Roku Jubileuszowego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Papież podkreślił, że krzyż jest znakiem miłości Jezusa. Ten krzyż niesie ze sobą modlitwy i postanowienia wielu ludzi, którzy dostrzegli w nim prosty i święty znak zwycięstwa. Z woli Ojca św., w 2003 r. do krzyża został dołączony drugi symbol – ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego. Tradycja głosi, że w 590 roku papież św. Grzegorz Wielki podczas epidemii dżumy niósł tę Ikonę ulicami Rzymu i wyprosił u Boga ocalenie miasta. Krzyż oraz ikona stanowią niezwykłą całość, ponieważ Maryja nigdy nie przysłania Sobą Jezusa. Stojąc u stóp krzyża, wskazuje na Syna i pomaga nam wejść z Nim w bardziej szczery i osobisty kontakt.
Drodzy Przyjaciele!
To niesamowite, że czas peregrynacji przypada w okresie wielkanocnym, kiedy jeszcze bardziej w krzyżu możemy widzieć znak zwycięstwa Chrystusa dla każdego z nas. W jedności z naszymi duszpasterzami zapraszamy Was, abyście stanęli u stóp krzyża w Waszych parafiach i dekanatach, abyście patrząc na ten właśnie krzyż Światowych Dni Młodzieży, który jest cichym świadkiem radości i trosk ludzi całego świata, zawierzyli Jezusowi Chrystusowi Wasze rodziny, wspólnoty i parafie. Powierzcie Chrystusowi wszystkie sfery Waszego życia, aby On mógł w nich działać. Powierzcie się Maryi, troskliwej Matce czekającej na wołanie swoich dzieci.
Światowe Dni Młodzieży są nie tylko wyzwaniem, które stoi przed polskim Kościołem, ale przede wszystkim są niezwykłym darem Pana Boga; darem, który jest szansą na ożywienie naszych środowisk. Już dzisiaj wiele osób oddaje siebie na rzecz tego dzieła – ofiarowując swoje modlitwy, cierpienie, pomysły, czas.
Peregrynacja Symboli jest wstępem do Światowych Dni Młodzieży, jest zwiastunem czasu wielkiej radości. Dlatego jeszcze raz i jeszcze mocniej zachęcamy Was – przyjdźcie do kościołów, szkół i szpitali, które będą nawiedzać Symbole. Niech nikt z nas nie zmarnuje tego czasu wielkiej łaski, który daje nam Pan.
Młodzi Diecezji Sandomierskiej
Przesłanie będzie odczytane przez młodych w kościołach diecezji w Niedzielę Miłosierdzia