Grupa rekonstrukcyjna i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej odtworzyły moment przybycia do miasta króla Zygmunta Augusta i Stanisława Zaklika.
Świętowanie rozpoczęto od wspólnego dziękczynienia w miejscowej świątyni. Na wspólnej modlitwie zebrały się miejscowe władze samorządowe, przedstawiciele grup i organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii mówił o znaczenie działalności Kościoła w kształtowaniu społeczeństwa i miejskiej administracji na przestrzeni dziejów.
- Spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym kształtowały od wieków postawy i relacje mieszkańców Ziemi Zaklikowskiej. Ważną rolę odgrywały tu parafie oraz ich duszpasterze, począwszy od parafii św. Maurycego w Zawichoście, następnie św. Anny w Zdziechowicach, a po lokacji Zaklikowa filialny kościół pw. św. Anny i erygowana w mieście parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Właśnie obok kościółka św. Anny w Zaklikowie powstał szpital, przytułek oraz szkoła. Te dzieła, podobnie jak inne inicjatywy wychodzące z parafii lub przez nią wspierane, służyły całej społeczności miejskiej, bez względu na przynależność religijną, czy światopogląd mieszkańców. Również obecnie, parafia powinna krzewić to, co szlachetne, piękne i pożyteczne. Powinna wychodzić z inicjatywami zarówno ewangelizacyjnymi jak i społecznymi, skierowanymi ku dobru wspólnemu. Działalność duszpasterska ma służyć budowaniu relacji międzyludzkich, relacji opartych na wzajemnym zaufaniu, szacunku, solidarności i współpracy. Ma jednoczyć, integrować, dawać nadzieję. W dobie migracji, rozwijającej się turystyki, potrzeba także otwarcia na potrzeby osób przybywających spoza lokalnego środowiska - podkreślał biskup podczas wspólnej modlitwy.
Po zakończonej Eucharystii zebrani udali się na Rynek miasta. Tam w inscenizacji historycznej, z udziałem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, dokonano odnowienia lokacji miasta. Zebrani mogli obejrzeć musztrę paradną, tańce dworskie oraz pokaz walk rycerskich.
Przez cały tydzień będą trwały uroczystości związane z obchodami jubileuszu lokacji miasta Zaklikowa. Zaplanowano liczne konkursy historyczne, koncerty muzyczne, prezentacje a nawet turnieje rycerskie. Obchodom towarzyszą liczne wernisaże, spotkania, wieczory autorskie, jubileuszowe gale, panele dyskusyjne dotyczące miejscowego dziedzictwa kulturowego.