Nowy numer 5/2023 Archiwum

Kolorowe historie

Janina Myronova potrafi dzięki ceramice opowiadać o codziennym życiu, zabawnych sytuacjach, ale również snuć intymna opowieść.

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury otwarta została wystawa jej prac, ukazująca szerokie zainteresowania i możliwości twórcze artystki, parającej się nie tylko tworzeniem w ceramice, ale również grafiką i malarstwem. Inspiracje Janina Myronova czerpie z dzieciństwa oraz fascynacji pięknem ludzkiego ciała, które przetwarza na swój sposób. Stąd powstają figurki o nienaturalnych, odrealnionych kształtach i proporcjach.

– Na ekspozycji mamy tylko wycinek dokonań pani Janiny, obok ceramiki artystycznej, prezentowana jest również ceramika użytkowa, a także piękne, bajecznie kolorowe obrazy, nasuwające skojarzenia z malarstwem fowistów – powiedziała podczas wernisażu wystawy jej kurator Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska. – Prace artystki są niezwykle oryginalne, mające swój indywidualny styl. W malarstwie stosuje bardzo odważne zestawienia czystych kontrastowych barw. Tematyka osnuta jest na codziennym życiu, czasem zabawnym, czasem zaś zabarwionym nostalgią. – Cieszę się bardzo, iż mogę zaprezentować część swego dorobku artystycznego w Tarnobrzegu, zwłaszcza, że ukazuje ona moje różnorodne zainteresowania – mówiła Janina Myronova. – Są zatem prace bardzo świeże, jak i starsze, np. ceramiczna rzeźba przedstawiająca ludzką figurkę, która była moją pracą dyplomową. Dotyczyła ona tematu doskonałości w niedoskonałości, odnoszącego się do postrzegania osób niepełnosprawnych.

Kolorowe historie   Praca dyplomowa artystki Marta Woynarowska /Foto Gość

Artystka urodziła się w Doniecku na Ukrainie. Jest absolwentką Donieckiej Szkoły Artystycznej. Studiowała w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Ceramiki Artystycznej oraz na Wydziale Ceramiki i Szkła w specjalności Projektowanie Ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w ponad 80 wystawach i plenerach krajowych i zagranicznych.  Do najważniejszych z nich należy zaliczyć 48 Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski Bolesławiec 2012, VIII Międzynarodową Wystawę Małych Form Porcelanowych w Rydze, wystawę ceramiki „World Cup” w Galerii Apple House w Danii. W roku ubiegłym artystka reprezentowała Polskę na ekspozycji New Talent podczas Bornholm Biennials for Contemporary Europian Glass and Ceramics. Jest również laureatką różnych konkursów, w tym zdobyła nagrodę ministra kultury Egiptu. 

Jej prace znajdują się w Danii, Łotwie, Ukrainie i Polsce. Od ubiegłego roku jest instruktorem studia ceramicznego Institute of Design w Kielcach.

Wystawę prac Janiny Myronovej można oglądać do 14 kwietnia br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy