Nowy numer 49/2020 Archiwum

Od polemiki do dialogu

– Rewolucyjny, przełomowy charakter deklaracji „Nostra aetate” polegał na tym, że wyznaczyła ona Kościołowi nowy kierunek w relacjach z Żydami: zobaczmy, co nas łączmy, zauważmy, że Nowy Testament jest zakorzeniony w Starym – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

W Sandomierzu po raz trzeci odbyło się spotkanie między- religijne dotyczące dialogu i relacji chrześcijańsko-żydowskich. Tegoroczna konferencja pastoralno-naukowa przypadła w 50. rocznicę powstania deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” dotyczącej stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. Tematem konferencji była historia, teraźniejszość i perspektywy dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

– Ta deklaracja, jako dokument soborowy, zmieniała polemikę w dialog, stworzyła wzajemną otwartość z obydwu stron – mimo złożoności historii wzajemnych relacji. Przed deklaracją te historie były pisane osobno, a momenty połączenia uważane były z reguły za kontrowersyjne. Myślę, że nadal potrzeba nam więcej rozmów, badań naukowych i otwartości, by zrozumieć, że historia nie jest tylko czarna albo biała, lecz że ma różne odcienie, a nawet kolory. Takie spotkania pozwalają nam razem kroczyć drogą dialogu, zrozumienia i otwartości – podkreślała prof. Magda Teter z Wesleyan University w USA. Obecny na spotkaniu bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, wskazał na aktualne starania Kościoła katolickiego oraz środowisk żydowskich w budowaniu wzajemnego dialogu oraz promowania kultury pokoju, sprawiedliwości. Profesor John Connelly z University of California at Berkeley w swoim wystąpieniu mówił o przełomowym charakterze deklaracji „Nostra aetate”, która dała podstawy teologiczne do wzajemnego dialogu oraz przypomniała o trwałości przymierza Boga z Izraelem.

Podsumowując spotkanie, bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił potrzebę odkrywania wspólnych korzeni wiary i historii oraz nowych przestrzeni wzajemnych relacji. – Przez prawie dwa tysiące lat relacje chrześcijańsko-żydowskie charakteryzowało podkreślanie odrębności jednej religii od drugiej. Trzeba dostrzec, że mamy wspólne korzenie. Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba jest również naszym Bogiem. Mamy prawo nazywać się ludem Bożym, uznając jednak, że Żydzi pozostają w dalszym ciągu ludem Bożym Starego Przymierza. To już trzecie spotkanie w Sandomierzu, które wpisuje się w wzajemny dialog. I myślę, że podobnie jak poprzednie przyniesie również wspaniałe owoce – wskazał bp K. Nitkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama