Poległym i zamordowanym oddano hołd za ich bohaterstwo i walkę do końca o niepodległą ojczyznę. Na mogiłach i przy pomnikach złożono wieńce. W wielu miejscach odbyły się biegi pamięci.
W Sandomierzu wspólne spotkanie rozpoczęła modlitwa w kościele św. Józefa następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty na cmentarzu katedralnym, przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego "Kruka”, dowódcy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, który zginął z rąk oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Jednym z uczestników obchodów był Zbigniew Kondracki, wychowanek "Kruka”, który przypomniał, że mimo nieznanego miejsca pochówku bohatera cały czas żyje pamięć o jego osobie. Pan Zbigniew był on świadkiem aresztowania Wiktorowskiego i nieustannie od pół wieku poszukuje śladów pochówku dowódcy. - Dopóki żyję, nie poprzestanę w wysiłkach, by ujawnić prawdę. Mam nadzieję, że doczekam pogrzebu tego żołnierza, który za walkę o wolną Polskę otrzymał Virtuti Militari i Krzyż Walecznych – mówił Zbigniew Kondracki. Zorganizowano także bieg "Wilczym Tropem” na dystansie 1963 metrów, symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych, sierżanta Józefa Frańczaka pseudonim "Lalek”. Podsumowanie obchodów odbyło się na Zamku sandomierskim, gdzie uczestnicy biegu otrzymali dyplomy i medale, zaś Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego przedstawili program artystyczny. Strzelcy prowadzili kwestę na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania imienia Pułkownika Franciszka Niepokólczyckiego w Łanowicach oraz na fundusz na rzecz ustalenia miejsc pochówku, ekshumacji i należytego pogrzebu żołnierzy drugiej konspiracji.
Ostrowiec Świętokrzyski
Wspólne niedzielne spotkanie rozpoczęła Msza św. w kolegiacie Michała Archanioła odprawiona w intencji żołnierzy AK i organizacji niepodległościowych, którzy zginęli z rąk władzy komunistycznej. Następnie odbył się przemarsz „Wilczym Tropem” w którym udano się na mogiły żołnierzy, którzy złożyli ofiarę swego życia walcząc o niezawisłość Polski po zakończeniu II wojny światowej. Zwieńczeniem będzie tzw. Przemarsz Wilczym Tropem 1963, z kolegiaty na cmentarz parafialny, gdzie pochowani są m.in. związani z Ostrowcem żołnierze oraz ofiary komunistycznych zbrodni. Podczas obchodów prowadzona była kwesta na prace badawcze, które pozwolą na identyfikację wielu anonimowych jeszcze ofiar komunizmu. Swoje święto, 24 rocznicy powstania, w tym dniu obchodzili także ostrowieccy Strzelcy.
Rytwiany
Tutaj po raz pierwszy zorganizowano Bieg śladami „Mnicha” i ”Zawieruchy”. Bieg rozpoczął się w przyklasztornym lesie a uczestnicy mieli do pokonania trasę długości blisko 2 kilometrów. Po biegu w Gminnym Centrum Kultury odbyła się prelekcja o powojennej rytwiańskiej grupie niepodległościowej. Wygłosił ją Jacek Więckowski a następnie uczestnicy mogli obejrzeć film pt. ”Łączka”.