Prawie 400 osób uczestniczyło w spotkaniu przygotowująco-szkoleniowym dla parafialnych przewodników grup wolontariackich. Młodzi poznali zadania, założenia, idee i cele wspólnego działania w przygotowaniach do przyjęcia młodych pielgrzymów z całego świata.
Na wspólne spotkanie zaproszono młodych z parafii, które będą gościły pielgrzymów przybywających na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.
- W planach do naszej diecezji przybędzie około 5 tys. młodych pielgrzymów, jednak z uwagi na bliskość Krakowa, musimy być gotowi na przyjęcie nawet 7 tys. gości. To wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważną rolę odegrają w całej organizacji właśnie wolontariusze - mówiła Olga Surma z diecezjalnego komitetu organizacyjnego.
Spotkanie informacyjno-szkoleniowe poprowadzili liderzy z centrum przygotowań do ŚDM w Krakowie: Katarzyna Kucik, koordynator wolontariatu, Weronika Griszel z sekcja wydarzeń centralnych oraz Krystian i Konrad Ciempka z sekcja logistyki.
W pierwszej części spotkania mówiono o tym, czym są Światowe Dni Młodzieży, o ich historii i idei, która przyświeca spotkaniom młodych z całego świata.
Następnie wyjaśniano, jak poprowadzić przygotowanie na szczeblu diecezjalnym i w parafii. Podczas szkolenia wskazywano, jak zgromadzić dobrą grupę wolontariuszy, jak prowadzić spotkania formacyjne i jakie zadania stoją przed nimi.
W trakcie zajęć warsztatowych młodzi uczyli się przygotowywać rówieśników do bycia wolontariuszem i dobrym gospodarzem ŚDM. Dyskutowano także nad stworzeniem portretu oraz cech idealnego wolontariusza.
- Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem, które przyciąga uwagę młodych z całej Polski. Bo właśnie oni będą je przygotowywać. Są potrzebni, aby te dni należały do młodych i były pełne młodości - mówiła Katarzyna Kucik, koordynator wolontariatu.
- W każdej diecezji zbierają się młodzi ludzie, którzy pracują i przygotowują te wydarzenia, aby pielgrzymi z całego świata mogli poczuć się dobrze w danej diecezji. Byłoby dobrze, gdyby nasi goście mogli duchowo przygotować się do wydarzeń centralnych oraz skorzystać z całego bogactwa miejscowej kultury. Zadaniem wolontariuszy jest przygotowanie pobytu pielgrzymów w parafiach oraz w diecezji, zaplanowanie całego pobytu wraz z programem organizacyjnym - dodała.
Obecny rok w przygotowaniach do ŚDM to czas przygotowania duchowego. Już niebawem w naszej diecezji rozpocznie się nawiedzenie symboli ŚDM.
- Tu staje przed nami konkretne zadanie i wyzwanie zachęcenia naszych przyjaciół i rówieśników, aby przyszyli pod ten krzyż. Nie różni się on od innych krzyży, ale jest przecież szczególny - dodaje Olga Surma. Podkreśla, że także najbliższy czas wakacji będzie czasem intensywnego propagowania idei ŚDM na oazach i podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
- Oczekujemy zaangażowania młodych w różnych sekcjach, które zostały powołane w ramach przygotowań do ŚDM. Jesteście nam potrzebni z waszymi pomysłami, entuzjazmem i radością. Razem możemy zrobić naprawdę wiele - zachęcał Jan Jeremi Bielecki z sandomierskiego komitetu organizacyjnego.