Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wiara i miłosierdzie

Diecezjalna Caritas rozpoczęła dobroczynne akcje wielkopostne. „Jałmużna Wielkopostna” oraz rozprowadzane „Baranki Wielkanocne” mają nie tylko przypomnieć nam o znaczeniu wyrzeczenia, ale także uwrażliwić na potrzeby ubogich i potrzebujących.

Od pierwszych dni Wielkiego Postu w parafiach i szkołach są rozprowadzane skarbonki dla rodziny, w które każdy może odkładać dobrowolne ofiary pieniężne stanowiące osobistą jałmużnę na rzecz potrzebujących. Sandomierska Caritas pragnie rozprowadzić blisko 26 tys. skarbonek.

- Ta akcja ma nie tylko charakter pomocowy, gdyż jałmużna składana do skarbonek pozostaje do dyspozycji Parafialnych Zespołów Caritas. Dzięki tym datkom będzie możliwa pomoc dla konkretnych osób potrzebujących znajdujących się w danej parafii. Z drugiej strony ma ona charakter edukacyjny, gdyż ma za zadanie uwrażliwiać na potrzeby osób, które często żyją obok nas i kształtować postawę miłosierdzia - poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Praktykowanie jałmużny można podjąć indywidualnie lub rodzinnie. Skarbonki trafią do parafii w Niedzielę Miłosierdzia i jałmużna będzie rozdysponowana według potrzeb osób najbiedniejszych w parafii. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Wiara i Miłosierdzie". Działania Caritas można także wspomóc wysyłając SMS ze słowem POMAGAM pod numer 72052. Akcja ma charakter ekumeniczny - zaangażowane są w nią także organizacje charytatywne Kościołów prawosławnego i ewangelickiego.

Kolejną akcją jest rozprowadzanie Baranków wielkanocnych. Sandomierska Caritas przygotowała 40 tys. baranków. W tym roku są to figurki odlane z białej czekolady.

- Jest pewna nowość. Baranki rozprowadzane są także w poszczególnych parafiach naszej diecezji. Dochód z ich sprzedaży zasili fundusz, z którego Caritas organizuje wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin ubogich. W tym roku na taki wypoczynek będziemy chcieli zaprosić większą ilość dzieci i Ukrainy ze względu na panująca tam trudną sytuację. Dlatego w tym roku chcemy rozprowadzić większą ilość Baranków Wielkanocnych. - dodał ks. B. Pitucha.

Caritas Diecezji Sandomierskiej z pomocą wolontariuszy przygotowuje się do Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Akcja ta ma także wieloletnią tradycję w naszej diecezji, w którą włącza się chętnie wiele osób wspomagając osoby najuboższe na czas świąt Wielkanocnych. Jak co roku, w wielu dużych sklepach, które włączają się w tę akcję, wolontariusze będą zbierać produkty o wydłużonym terminie ważności, które trafią na czas świąteczny do potrzebujących rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama