Nowy numer 25/2018 Archiwum

Partyzancka diorama

Zorganizował ją Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Historyczną prezentację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel" z Mielca. Jej patron walczył bowiem w okolicy Nowej Dęby. – Został zabity podczas snu przez agenta UB Wojciecha Palucha. Razem z „Mścicielem” zginął jego żołnierz, Konstanty Kędzior. Do mordu doszło w leśniczówce w Paterakach. Zabójca bohaterów w „nagrodę” otrzymał 2 tys. zł, kupon na garnitur i błam świńskiej skóry na buty. Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku. Odnaleziono je w 1992 r. i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mielcu – mówi dyrektor SOK w Nowej Dębie Krystian Rzemień.

Diorama była połączona z prezentacją i omówieniem umundurowania oddziałów partyzanckich NSZ, AK, WiN oraz WP z 1939 r. Zaprezentowano również repliki broni używanych w oddziałach partyzanckich. W wykładzie ukazano podziemie niepodległościowe.

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 8 marca br.).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma