Unikatowe eksponaty przedstawiające dzieje tarnobrzeskich dominikanów znalazły się w Zamku w Dzikowie. - Wielki to dla nas zaszczyt, że muzeum zechciało zająć się naszą przeszłością i przygotowało wystawę „Dom Dzikowskiej Pani. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni, że przygotowujemy się do wielkiego wydarzenia, jakim jest przypadający w przyszłym roku jubileusz 800-lecia powstania naszego Zakonu Kaznodziejskiego - stwierdza o. Krzysztof Parol OP, przeor tarnobrzeskiego klasztoru.
– Jesteśmy starą instytucją, ale staramy się być młodzi duchem w posłudze, do której posłał nas Pan. Mam nadzieję, że wystawa prezentowana w Zamku w Dzikowie pozwoli nam, ale również naszym parafianom oraz wszystkim ją zwiedzającym troszkę lepiej nas poznać: skąd się wzięliśmy, skąd przyszliśmy, dlaczego żyjemy i ubieramy się tak, a nie inaczej – mówi o. Krzysztof Parol.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega przygotowało ekspozycję „Dom Dzikowskiej Pani”, na której na tle dziejów Zakonu Kaznodziejskiego prezentuje historię tarnobrzeskiego konwentu. Autorzy wystawy – Aleksandra Janas i Adam Wójcik, kustosze muzeum, znawcy tematu, mają bowiem na swoim koncie dwie ekspozycje poświęcone cudownemu obrazowi Matki Bożej Dzikowskiej, a także publikacje na temat klasztoru w Tarnobrzegu, przygotowali zwiedzającym nie lada gratkę. Można bowiem zobaczyć prezentowane po raz pierwszy projekty rozbudowy klasztoru i kościoła autorstwa prof. Jana Sas Zubrzyckiego, które mimo upływu stu lat zachowały się w doskonałym stanie. Ponadto prezentowane są zabytkowe księgi, sprzęty oraz szaty liturgiczne, pozostające niegdyś na wyposażeniu klasztorów tarnobrzeskiego i sandomierskiego, a przechowywane obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego i Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. O kulcie, jakim otaczany jest od wieków obraz Matki Bożej Dzikowskiej, świadczą natomiast liczne wota fundowane przez wiernych doznających łask za jej wstawiennictwem.
Plany rozbudowy klasztoru autorstwa prof. Jana Sas Zubrzyckiego Marta Woynarowska /Foto Gość
Zwiedzający wystawę mają możliwość prześledzenia dziejów zakonu ojców dominikanów, poznania najwybitniejszych ich przedstawicieli - ze św. Dominikiem, św. Albertem Wielkim i jego uczniem św. Tomaszem z Akwinu oraz bł. Fra Angelico. Prezentowane są również postaci polskich ojców kaznodziejów. Ale szczególna uwaga została skupiona, zgodnie z tytułem ekspozycji, na tarnobrzeskim konwencie.
Oprócz informacji o miejscowym klasztorze zamieszczono fragmenty przekazów źródłowych dotyczące cudów uzdrowienia, doznanych łask za sprawą Dzikowskiej Pani. Na wystawie nie mogło zabraknąć historycznych zdjęć ukazujących zniszczenia klasztoru z czasów I wojny światowej oraz z 1958 r., po przejściu potężnej wichury.
– Współpracą przy organizacji ekspozycji pragnęliśmy zainicjować przygotowania do przyszłorocznego wielkiego jubileuszu naszego zakonu – wyjaśnia o. Krzysztof Parol. – Postanowiliśmy również, by przez cały ten czas przypominać sobie i wiernym postaci wielkich, a często zupełnie zapomnianych naszych braci. Ponadto pragniemy włączyć się w organizację Jarmarku Dominikańskiego, ale od strony duchowej, tak by było to nie tylko wydarzenie o charakterze komercyjnym, handlowym, ale by również miało głębsze pokłady w wymiarze religijnym.
Wystawę „Dom Dzikowskiej Pani” będzie można oglądać w Zamku w Dzikowie do połowy kwietnia. Prezentowane na niej eksponaty pochodzą ze zbiorów klasztorów w Tarnobrzegu i Sandomierzu, Muzeum Diecezjalnego i Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Archiwum Prowincji Polskiej Ojców Dominikanów w Krakowie oraz od osób prywatnych.