Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bitwa o polskie serca

- Bitwa o polskie serca trwa. Ratunkiem jest poświęcenie się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Komunia św. wynagradzającą przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Ulepszenie życia każdego z nas wymaga heroizmu miłości płynącej od Najświętszego Serca Pana Jezusa - mówił biskup senior Edward Frankowski.

W parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Groblach świętowano rocznicę 250 lat ogłoszenia dekretu „Instantibus”, który pozwolił na obchodzenie liturgicznego święta ku czci Bożego Serca. Mszy św. przewodniczył bp senior E. Frankowski, który podczas homilii przywoływał okoliczności wprowadzenia tego święta.

- Bitwa o polskie serca trwa. Dokonuje się zamach na duszę wierną Bogu. Ratunkiem jest poświęcenie się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Komunia św. wynagradzającą przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Ulepszenie życia każdego wymaga heroizmu miłości płynącej z Najświętszego Serca Pana Jezusa - mówił biskup.

Pod koniec Eucharystii wszyscy zebrani zawierzyli swoje życie Najświętszemu Sercu Jezusa. Modlitwę zakończyło czuwanie przed Najświętszym Sakramentem i nabożeństwo pierwszopiątkowe podczas którego ks. Jan Ziętarski, proboszcz parafii, wraz z parafianami dokonał aktu wynagrodzenia Sercu Jezusowemu.

Wprowadzone 250 lat temu święto było odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na apel polskich biskupów wyrażony w „Memoriale” z 1764 r. Dekret wprowadzający święto wydał papież Klemens XIII.

Korzenie święta sięgają jednak wydarzeń, które miały miejsce dziewięćdziesiąt lat wcześniej. W klasztorze Sióstr Wizytek w Paray-le-Monial we Francji, jedna z sióstr - św. Małgorzata Maria Alacoque, otrzymała kilka objawień Najświętszego Serca Jezusowego.

W wielu parafiach diecezji od czerwca ubiegłego roku rozpoczęła się nowenna pierwszych piątków miesiąca, jako przygotowanie do jubileuszu.

Parafia Groble   Nabożeństwo pierwszopiątkowe
Parafia Groble
ks. Adam Stachowicz
Nabożeństwo przebłagalne   Wspólna modlitwa paarfialna
Nabożeństwo przebłagalne
ks. Adam Stachowicz

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma