Nowy numer 20/2024 Archiwum

Panie czytają więcej

W ubiegłym roku stalowowolanie pożyczyli 206 tys. książek.

Jak się okazuje, do biblioteki zapisanych było 12 714 osób. Czytelnicy wypożyczyli 206 000 książek, a zbiory biblioteki to 207 000 książek i 3418 innych dokumentów bibliotecznych – tzw. zbiorów specjalnych. W 2014 r. biblioteka kupiła 7925 nowych pozycji, a 2287 książek otrzymała w darze – m.in. od czytelników.

Według wyliczeń, w bibliotecznych czytelniach odnotowano ponad 20 000 odwiedzin, czytelnicy skorzystali z 12 400 woluminów, a 20 737 razy sięgnęli po czasopisma - jest ich w sumie 70 różnych tytułów. Czytelnie to także darmowy dostęp do komputera i internetu. Czytelnicy skorzystali z blisko 9 tysięcy godzinnych sesji komputerowych.

Co czytamy?

Jakie książki cieszą się największą popularnością? Na pierwszym, drugim oraz szóstym miejscu w zestawieniu najchętniej wypożyczanych książek w roku 2014 znalazły się trzy książki z serii „Millenium” Stiega Larssona. Pikantny romans „50 twarzy Greya” również miał spore grono wielbicielek – co przełożyło się na trzecie miejsce. Na czwartym znalazła się książka „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, a na piątym - „Ogród letni” Pauliny Simons. Najchętniej wypożyczaną książką polskiego autora jest „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Liczba wypożyczeń tej książki pozwoliła na zajęcie 8. miejsca w zestawieniu najchętniej czytanych książek przez stalowowolskich czytelników. Być może w roku 2015 będzie to również najchętniej czytana polska książka, bo jej adaptacja z Robertem Więckiewiczem w roli głównej na ekrany polskich kin wchodzi 30 stycznia.

Jak dużo czytamy?

Statystyki ogólnopolskie mówią, że 50 proc. Polaków nie miało przez ostatni rok w ręce nie tylko żadnej książki, ale nawet gazety. Według statystyk z Biblioteki Głównej czytelniczka-rekordzistka wypożyczyła aż 247 książek, a kolejni miłośnicy literatury, którzy znaleźli się ex aequo na drugim miejscu, mają na swoim koncie po 225 przeczytanych książek z biblioteki. W pierwszej dziesiątce znalazło się 8 pań i 2 panów. Ponad 100 wypożyczonych książek w roku 2014 ma 73 czytelników zapisanych w Bibliotece Głównej.

Co czytają dzieci?

W zestawieniu najchętniej wypożyczanych książek z Biblioteki Głównej triumfuje „Hobbit”. Zresztą wszystkie miejsca w pierwszej dziesiątce to lektury szkolne. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery oraz „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa zajęły w tym rankingu odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Dopiero na 11. miejscu jest „Dzwoneczek” – historia najsłynniejszej wróżki Disneya. Najlepsza młoda czytelniczka wypożyczyła z MBP i przeczytała w 2014 r. 135 książek.

Nie tylko mury i książki

Ale przecież biblioteka to nie tylko mury i książki. Przeniesienie głównej siedziby MBP do nowoczesnego budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki poszerzyło zakres działalności biblioteki i stworzyło nowe możliwości. W eleganckiej sali bankietowej czy większej – konferencyjnej zorganizowano 5 spotkań autorskich: – Do Stalowej Woli przyjechał Wojciech Jagielski – pisarz, korespondent wojenny, pracownik PAP oraz Mariusz Urbanek – autor książek biograficznych. Na spotkania z młodszymi czytelnikami zaprosiliśmy Izabellę Klebańską, Joannę Jagiełło oraz Annę Czerwińską-Rydel. Odbyło się także 6 prezentacji tomików wierszy czy książek autorów związanych naszym miastem i regionem – wylicza Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza..

Wyliczono, że w Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 66 wystaw i 18 konkursów. Co miesiąc – oprócz wakacji – spotykają się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki czy uczestnicy warsztatów literackich. Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się akcja „Lato w bibliotece”, setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach zarówno w siedzibie głównej, jak i we wszystkich pozostałych filiach MBP. Nie inaczej było na zajęciach podczas ferii zimowych.

Sporym zainteresowaniem cieszy się kiermasz książek za złotówkę. Podczas dwóch edycji w 2014 r.  sprzedano w sumie około 3 tys. pozycji. Bibliotekarki przeprowadziły również setki lekcji czy pogadanek z najmłodszymi czytelnikami; czytają im także książki. Zaś budynek przy ul. ks. Popiełuszki jest atrakcyjnym miejscem dla szkolnych i przedszkolnych wycieczek. Na takich wycieczkach było ponad 5200 osób z całego powiatu stalowowolskiego.

MBP włączyła się także w szereg imprez współorganizowanych z innymi podmiotami. Do biblioteki zawitała „Wyszalnia” Jacka Kaczmarskiego czy Dni Stalowej Woli. Akustykę pięknego patio sprawdzili także uczestnicy VI Sierpniowych Spotkań Muzycznych. Podczas niepogody w jednej z sal zorganizowano warsztaty w ramach „Dni Dizajnu” organizowanych przez muzeum. Z pomieszczeń biblioteki korzystają także inni. Pszczelarze zorganizowali swoje forum, policjanci przestrzegali seniorów przed zagrożeniami, a magistrat zorganizował konferencje światowej sławy ekonomisty Davida Stockmana czy mezzosopranistki Alicji Węgorzewskiej. To tylko cztery z wielu wydarzeń, szkoleń i spotkań, jakie odbyły się w 2014 r. w stalowowolskiej MBP. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy