Nowy numer 3/2019 Archiwum

Christos rożdajetsia

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na sandomierskim zamku wystąpiły dwa chóry prawosławne z pieśniami bożonarodzeniowymi.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to czas wspólnego spotkania chrześcijan różnych wyznań, którzy biorą udział w nabożeństwach ekumenicznych, modlitwach, sympozjach czy koncertach. W ramach lokalnych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego prawosławne pieśni i hymny liturgiczne zaprezentowały dwa chóry: Chór Prawosławny Parafii Katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, którego dyrygentem jest lektor ks. Andrzej Boublej, oraz Chór Parafii Prawosławnej pw. Wszystkich Świętych Ziemi Czernihowskiej z Czernihowa, którym dyrygował Wiktor Karpienko.

Zebranych przywitał ks. mitrat mgr Andrzej Łoś, dziekan dekanatu lubelskiego prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że troska o dialog ekumeniczny to nie tylko dyskusja nad sprawami teologii, ale także wzajemne ubogacanie się pięknem liturgii oraz poznawanie dorobku kulturowego różnych wyznań. Podkreślił, że takie spotkania zbliżają ludzi i przypominają o wspólnych korzeniach wiary.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, mieszkańcy miasta oraz wielu gości. 

Rozpoczynając koncert, dyrygent chóru z Lublina, lektor ks. Andrzej Boublej, powiedział, że czas Bożego Narodzenia to czas radości, który podkreślają także cerkiewne pieśni poprzez słowa i melodię. Mimo że opowiadają one tylko o wydarzeniach związanych z narodzinami Chrystusa, to bardzo często w ich tekstach zawarte są głębokie prawdy dogmatyczne.

Za udział w koncercie podziękował chórom oraz przybyłym gościom i wszystkim słuchaczom ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy