Nowy numer 3/2019 Archiwum

Most nie dla tirów

Samochody z dużym ładunkiem nie mogą korzystać z mostu na Wiśle w Połańcu, ponieważ po stronie województwa świętokrzyskiego obowiązuje ograniczenie tonażu do 12 ton.

Oddany całkiem niedawno nowoczesny most na Wiśle jest nieprzejezdny dla samochodów o dużej ładowności. Jakiś czas po tym, jak ruszyła przeprawa w Połańcu, trzy kilometry za mostem po stronie świętokrzyskiej na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 79 z drogą wojewódzką 764 Połaniec - Staszów ustawiono znak wprowadzający zakazu ruchu dla pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 ton. Wynika z tego, że kierowcy ciężarówek muszą nadłożyć 17 km, kierując się na Osiek i dopiero stamtąd jechać do Staszowa. Wprowadzeniem ograniczenia jest zaskoczony Andrzej Iwaszek, który prowadził i nadzorował budowę nowego mostu z ramienia Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Jeszcze raz sprawdziłem wszystkie plany. W dokumentacji nie ma śladu o jakimś ograniczeniu przejazdu ani po naszej, ani po świętokrzyskiej stronie. Przecież wszystko w najdrobniejszych szczegółach uzgadnialiśmy. Mają taką samą dokumentację, co my - zapewnia kierownik projektu.

Z takiego obrotu sprawy najbardziej niezadowoleni są kierowcy, którym obiecywano skrócenie trasy na wschód, tymczasem muszą nadrabiać drogi. - Takie rozwiązanie nie daje wielkich oszczędności, nadkłada się sporo kilometrów i traci się cenny czas – mówią kierowcy. Jak wyjaśnia Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, wprowadzenie ograniczenia tonażu było koniecznością, gdyż mieszkańcy miejscowości Rytwiany położonej na tej trasie nie zgodzili się na tranzyt. Mieszkańcy zaprotestowali z powodu zwiększonego ruchu pojazdów po otwarciu mostu na Wiśle. Nie zgodzili się na ustawienie ekranów ochronnych. Wprowadzono więc ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę i ograniczenie tonażu do 12 ton.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • zorzasty
  23.01.2015 19:52
  POMYŁKA W TYTULE!!!!!!!!!!!!!!!
  Po moście mogą jeździć wszystkie pojazdy, a ograniczenie dotyczy drogi wojewódziej nr 764 od skrzyżowania z drogą krajową 79 w Połańcu przez Rytwiany do skrzyżowania w Staszowie. Wyznaczony jest objazd, podobno z powodu gęstego zaludnienia przy tj trasie pełnej zakrętów (brak kładek dla pieszych, rond czy ekranów akustycznych). Czas przejazdu objazdem (prędkość zgodnie z przepisami) jest dłuższy o 15 mniut, a jadąc z Mielca do Kielc przez Szczucin jedzie się tyle samo co przez Połaniec z objazdem. Bez sensu - miało być szybciej :(
  doceń 0
 • Leopold
  24.01.2015 13:21
  Mostem oczywiście mogą jeździć tiry, ograniczenie dotyczy tylko jednej drogi dojazdowej od strony Staszowa przez Rytwiany. Pisanie więc i to w tytule "most nie dla tirów" jest nieprawdą. Mam nikłą nadzieję, że nie zamierzoną.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy