Nowy numer 03/2020 Archiwum

Więcej gadania niż oglądania

Plejada znanych aktorów i ciekawa powieść Zygmunta Miłoszewskiego nie przełożyły się na interesujący polski kryminał, który by porwał widza wartką akcją i narastającym napięciem. Film "Ziarno prawdy" nie zachwycił sandomierzan.

Na ten film środowisko sandomierskie czekało od miesięcy. Najpierw sama powieść Zygmunta Miłoszewskiego wzbudziła mieszane uczucia. W swojej, skądinąd bardzo dobrej, powieści kryminalnej podjął on dalsze losy bohatera z pierwszej swojej powieści „Uwikłanie”, prokuratora Szackiego, który z Warszawy przenosi się do Sandomierza. Tutaj podejmuje się on wyjaśnienia bardzo delikatnej i trudnej sprawy cyklu morderstw łączonych z prawdopodobnym mordem rytualnym.

Powieść postanowiono zekranizować.

Reżyser Borys Lankosz zgromadził naprawdę dobrą plejadę polskich aktorów, gdzie główną rolę odgrywa Robert Więckiewicz, a przy jego boku grają: Jerzy Trela, Magdalena Walach, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński czy Aleksandra Hamkało.

Dobra i wciągająca powieść nie znalazły jednak dobrego przełożenia na adaptację filmową. Filmowa akcja czasami niemalże zamiera, gdy prokurator Szacki zamiast korzystać z usług policji, sam marnie prowadzi dochodzenie. Widzowi nieznającemu historycznych relacji polsko-żydowskich trudno wejść w problematykę domniemanych mordów rytualnych, które przeniesione są we współczesne realia. Równie trudno pojąć widzowi ukrytą między wierszami i dialogami krytykę lokalnego społeczeństwa, które, jak podkreśla przybyły z Warszawy prokurator Szacki, jest i pozostanie społecznością prowincjonalną. Nieustannie powtarza to swojej filmowej partnerce, prokurator Barbarze.

Nie zachwyca także muzyka, która czasami przypomina melodie z poprzedniej epoki ; „Janosika” czy „Różowej pantery”.

Film zaskoczył, tylko niestety negatywnie. Już podczas jego realizacji chciano nakręcić go marketingowo, sugerując, że pokazuje on dziwny antypolski patriotyzm wpływowych środowisk czy też zaściankowy antysemityzm.

Nie wypaliła także sandomierska premiera filmu urządzona na Kazimierzowskim Zamku. Kiepskie nagłośnienie sali sprawiło, że widzowie niemalże nie rozumieli prowadzonych w filmie dialogów. Po projekcji filmu trudno było namówić publiczność do zadawania pytań autorowi powieści czy  reżyserowi w tematach bardziej lub mniej nurtujących lokalną społeczność. Jednym z bardziej... dociekliwych pytań było to skierowane do obecnego na sali operatora kamery Łukasza Bielana: Czy lepiej jest pracować za granicą czy w kraju? Co potwierdziło zainteresowanie filmem!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • laluna
  20.01.2015 16:33
  Bardzo interesujący jest fakt, że Klarę, która w filmie i książce zdecydowanie nie ma nic wspólnego z pracą Szackiego, nazywa ksiądz prokuratorem. Aż tak źle było słychać dialogi?
  doceń 2
 • Golden
  21.01.2015 13:58
  Golden
  Miałem przyjemność oglądać Ziarno Prawdy i jestem pełen zachwytu nad tym filmem. To jeden z najlepszych polskich kryminałów. Jest mroczny, intrygujący, doskonałe tło muzyczne buduje klimat i powoduje ciarki na plecach. Historia ciekawa i niebanalna, a gra aktorska najwyższych lotów. Czytałem też książkę Miłoszewskiego i cieszę się, że film jest jej wierny, nie odbiega zbytnio, ale też nie nuży - wartka akcja i zwroty akcji do samego końca. Moim zdaniem nie ma słabych stron.
  doceń 2
 • mariateresa55
  22.01.2015 07:51
  Ksiądz redaktor jest alfą i omegą we wszystkich tematach a już w sprawie filmu prawie jak św. pamięci Zygmunt Kałużyński.
  doceń 1
 • Natka8803
  22.01.2015 09:16
  Natka8803
  Nie zgadam się z tą recenzją zupełnie i nie spodobało mi się bardzo określenie "wszystkim sandomierzanom film się nie spodobał". To jest subiektywne zdanie autora recenzji. Auto nie popiera tez argumentami, krytykuje wszystko jak leci. Tak jak odbiór muzyki, co jak co ale Abel Korzeniowski tworzy muzykę do hollywoodzkich produkcji i nie można mu odmówić talentu. Moim zdaniem film jest bardzo dobrym kryminałem i jest świetną promocją dla miasta. Oby więcej takich produkcji :). Pozdrawiam :)
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama