Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niecodzienny "opłatek"

Na zaproszenie prezydenta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba w Tarnobrzeskim Domu Kultury spotkali się pracownicy miejskich instytucji i urzędów.

Zanim jednak goście wsłuchali się w dźwięki kolęd i pastorałek, odbyła się podniosła uroczystość. Mecenas, ppor. Rajmund Aschenbrenner, decyzją Ministra Obrony Narodowej został awansowany na wyższy stopień oficerski. Akt nominacji, odczytany przez kpt. Mariusza Grunta, wręczył komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku ppłk. Leszek Stępień. – To dla mnie wielki zaszczyt, niemniej traktuję i przyjmuję ten akt w imieniu wszystkich żołnierzy Armii Krajowej, którzy czekają na podobne decyzje. Państwa oklaski są dla wszystkich żołnierzy AK, których z roku na rok jest coraz mniej – mówił wzruszony por. Rajmund Aschenbrenner. Do gratulacji dołączyli się marszałek województwa Władysław Ortyl oraz prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

Rajmund Aschenbrenner urodził się w 1926 r. w Sandomierzu. W okresie II wojny światowej był uczestnikiem tajnego nauczania oraz żołnierzem Armii Krajowej, za co był aresztowany przez Gestapo i trafił do więzienia, mieszczącego się w sandomierskim zamku. Również po zakończeniu działań wojennych za przynależność do AK był represjonowany przez ówczesne władze komunistyczne. W czasie stanu wojennego występował jako obrońca działaczy NSZZ „Solidarność”. Jest długoletnim prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Tarnobrzeg.

Niecodzienny "opłatek"   Młodzież zaśpiewała kolędy i pastorałki Piotr Duma Na scenie o podtrzymanie świątecznego klimatu zadbało Studio Piosenki TDK. Młodzież, pracująca pod czujnym okiem Anny Pintal i Mariana Zycha, przez kilkadziesiąt minut przywoływała swoim występem atmosferę minionych świąt Bożego Narodzenia.

W trakcie części artystycznej podane zostały wyniki konkursu „Na najładniejszy wystrój świąteczny szkół i przedszkoli”, ogłoszony przez Urząd Miasta. W kategorii „przedszkola” zwyciężyło Przedszkole nr 7. Na drugim miejscu, zdaniem komisji, uplasowało się Przedszkole nr 4, trzecia lokatę jury przyznało natomiast Przedszkolu nr 8. W kategorii „szkoły” przyznano dwie równorzędne nagrody dla Szkoły Podstawowej nr 10 i Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej.

Po zakończonym występie artystycznym, goście przeszli do sali kameralnej, gdzie życzenia złożył prezydent Tarnobrzega, marszałek województwa, a ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz uroczyście pobłogosławił opłatki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama