Nowy numer 43/2020 Archiwum

Sandomierska kolęda

Sandomierscy śpiewacy z katedralnego zespołu wystąpili w Katolickim Domu Kultury, prezentując zebranej publiczności koncert kolęd i pastorałek. Historia bożonarodzeniowego występu sięga lat powojennych ubiegłego wieku.

– Corocznie przychodzimy posłuchać przepięknego koncertu, który przedłuża bożonarodzeniowe świętowanie i jest wspaniałym powitaniem nowego roku – mówiła jedna z sandomierzanek.

Chórzyści zaprezentowali 17 utworów w znanych i nowych aranżacjach wokalno-głosowych. – Tradycja koncertów kolędowych Chóru katedralnego sięga czasów powojennych ubiegłego wieku. Od kilkunastu lat występ organizowany jest w pierwszy dzień nowego roku. Poprzez ten koncert chcemy przedłużyć nasze wspólne świętowanie oraz podzielić się radością z Bożego Narodzenia – mówiła s. Mariola Konopka SNMPN, dyrygent chóru.

Jak podkreślali chórzyści, koncert jest ukoronowaniem pracy i przygotowań do świąt, które rozpoczynają już od listopada. W repertuarze chór przygotowuje około 40 kolęd, które wykonuje podczas liturgii w katedrze sandomierskiej.

Podczas tegorocznego koncertu noworocznego chórzyści zaprezentowali m.in.: „Pospieszcie pastuszki”, „Hola, hola”, „Jezusek czuwa”, „Ucichłeś Jezuleńku”, „Bóg zawitał”, „Jasna Panna”, „Serca ludzkie”, „Nie było miejsca”. – Dziś zaprezentowaliśmy cztery kolędy w nowej aranżacji i w czterogłosowym opracowaniu: „Hej w dzień narodzenia”, „Wesołą nowinę”, „My też pastuszkowie” i jedną bardzo oryginalną, bo wykonaną w stylu góralskim, kolędę „Zagrały fulorki” – poinformowała s. Mariola Konopka.

Podczas koncertu, gościnnie, wystąpiły trzy siostry Morzyńskie z katedralnej scholi parafialnej, które wykonały dwie pastorałki z akompaniamentem gitary.

Zebrana publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, które zachęciły do wykonania utworów na bis. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy „Bóg się rodzi”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama