Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyczekiwany gość

Na przybycie Mikołaja z niecierpliwością oczekiwało 14 dzieci, którym towarzyszyli rodzice i opiekunowie.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka odbyło się doroczne mikołajkowe spotkanie dzieci z Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych. Tym razem Katarzynie Opiole, od wielu lat prowadzącej to wyczekiwane spotkanie, w sukurs przyszli uczniowie – wolontariusze z Zespołu Szkół  Społecznych nr 1 w Tarnobrzegu: Inka Kusinek, Aleksandra Sitek, Ingrid Ziemba, Marcin Wańczyk, Sebastian Sęczyk i Bilguundojr Enkhbayar, który doskonale wcielił się w rolę Mikołaja. Nim jednak rozdano prezenty, dzieci wysłuchały dwóch utworów literackich: „Wielka zadyma ze św. Mikołajem” oraz „List do Mikołaja” w interpretacji K. Opioły. Następnie należało odpowiedzieć na wylosowane z „magicznego szkiełka” pytanie oraz „wykleić” Mikołaja. Zabawy było co niemiara.

Po zmaganiach umysłowych i manualnych przyszedł czas na posilenie ciała. Kiedy dzieci ze smakiem pochłaniały słodkie co nieco, z korytarza dał się słyszeć jakiś dziwny dźwięk, ni to dzwonka, ni to klekotki, i do sali wszedł tak długo oczekiwany gość. Rozdawane prezenty były tak duże, że w niektórych przypadkach obdarowywany zmuszony był prosić o pomoc w ich niesieniu wolontariuszy lub dorosłych.

Wyczekiwany gość   W rolę Mikołaja wcielił się Bilguundojr Enkhbayar Katarzyna Opioła /MBP Współpraca pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną  a Tarnobrzeskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych trwa już od wielu lat. Filia nr 1 MBP, działająca na os. Serbinów, systematycznie gromadzi i udostępnia  „książkę dźwiękową”, czasopisma na mp3, zestawy do nauki języków obcych uzupełnione brajlowskimi podręcznikami. Oferuje także specjalistyczny sprzęt umożliwiający czytanie książek i prasy wydanych na różnych nośnikach. Czytelnia filii wyposażona jest w stanowisko komputerowe z oprogramowaniem „Jaws” i „Magic”, autolektora i powiększalnik „Prisma”, z których korzystają osoby z dysfunkcją wzroku. Organizowane są również  pokazy nowych technologii ułatwiających codzienne życie niewidomym. Biblioteka jest też miejscem, gdzie z inicjatywy przewodniczącej miejscowego Koła PZN Haliny Lisowskiej organizowane są spotkania okolicznościowe. Jednym z nich są mikołajki dla najmłodszych członków związku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama