Nowy numer 4/2021 Archiwum

Innowacyjny zabieg w Stalowej Woli

Kardiolodzy z tamtejszego szpitala - Zbigniew Hyła i Jerzy Ozga, wykonali dwa zabiegi wszczepienia nowego typu kardiowertera - defibrylatora Evera MRITM.

Jest to pierwszy przypadek wykorzystania tej generacji urządzeń ICD w woj. podkarpackim. Urządzeń innowacyjnych, które w porównaniu ze starszymi wersjami, przynoszą pacjentom więcej korzyści.

- Metoda leczenia z wykorzystaniem urządzeń wszczepialnych ICD jest wykorzystywana u pacjentów, u których pomimo leczenia farmakologicznego, nadal występuje ryzyko wystąpienia tzw. złośliwych zaburzeń rytmu serca, prowadzących nawet do zatrzymania krążenia. Wszczepialny kardiowerter - defibrylator to urządzenie ratujące życie, które ma za zadanie przywrócić sercu prawidłowy rytm - powiedział Philipp Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Pacjenci kardiologiczni często mają także inne schorzenia, na przykład  neurologiczne i narządu ruchu.  

- Evera MRI, w przeciwieństwie do kardiowerterów - defibrylatorów, których używamy na co dzień  daje im szanse na skorzystanie z diagnostyki obrazowej rezonansem magnetycznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. To dla nich szansa na precyzyjniejszą diagnozę w przyszłości - powiedział Zbigniew Hyła.

Stalowowolski Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii (dzisiejszy Oddział Kardiologiczny II) powstał w grudniu 2006 r. W tym czasie personel oddziału wykonał zabiegi wszczepienia 3200 rozruszników serca, 303 kardiowerterów - defibrylatorów (od 2009 roku) oraz 72 resynchronizatorów.

Rocznie na oddziale wykonywanych jest także ok. 1350 koronografii oraz 720 angioplastyk.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama