Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świąteczna akcja Caritas

W tym roku Sandomierska Caritas włączając się w ogólnopolską świąteczną akcję pomocową rozprowadziła w parafiach 55 tys. małych i ponad 2 tys. dużych świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, z których dochód zostanie przeznaczony na całoroczną pomoc dla dzieci z ubogich rodzin.

Wraz z rozpoczęciem Adwentu ruszyło po raz dwudziesty pierwszy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W poszczególnych parafiach kupując wigilijną siewcę każdy może włączyć się w wielkie dzieło pomocy najbardziej potrzebujący dzieciom. - W bieżącym roku hasłem przewodnim są słowa odnoszące się do dziecka jako serca rodziny, które ją scala i daje jej prawdziwe życie. W Polsce nadal wiele rodzin żyje w skrajnym ubóstwie. Dlatego pomoc udzielona dziecku jest często wsparciem dla całej rodziny, jest nadzieją na lepszą przyszłość młodego pokolenia – podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Środki pozyskane ze sprzedaży świec przeznaczone są na pomoc dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa czy bezrobocia rodziców. Cześć dochodu ze sprzedaży świec pozostaje w Parafialnych Zespołach Caritas i przeznaczony jest na pomoc dzieciom dotkniętym ubóstwem na terenie danej parafii. Cześć wesprze diecezjalne działo Caritas w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci najuboższych. – W ramach pozyskiwanych środków na wakacyjny wypoczynek nasza instytucja organizuje wkład własny, który pochodzi właśnie z tej akcji. Ponadto diecezjalna wzorem lat ubiegłych Caritas Polska postanowiła po 10 groszy z każdej świecy przeznaczyć na pomoc dzieciom z najuboższych krajów świata w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku – dodaje ks. B. Pitucha.

W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w poszczególnych parafiach oraz szkołach znajdują się plakaty informacyjne i są rozprowadzane dwa rodzaje świec – duża świeca kosztuje 20,00 zł, zaś mała świeca jest sprzedawana w cenie 5,00 zł.

Tegoroczna kampania po raz piętnasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Kościoła Katolickiego uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Autokefalicznego.

- Zapalona świeca na świątecznym stole wyraża naszą pamięć o tych, którym czasem brak nadziei albo jasnych perspektyw na przyszłość. Przez przeżywanie adwentu duchowo przygotowujemy się do przeżywania świąt. Myśląc o gwiazdkowych prezentach pod choinkę, nie zapomnijmy zapalić dzieciom światła nadziei przez włączenie się do Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - zachęca ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama