Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wielowiekowe dziedzictwo

- Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi. Dla całej parafii czas jubileuszu jest okazją do ożywienia wiary. Nie wolno nam tego daru zmarnować. Świadomość odpowiedzialności za wiarę i jej przekaz szczególnie nas mobilizuje - mówił ks. Witold Szczur, proboszcz parafii.

W związku z obchodami ośmiu wieków istnienia parafii, wspólnota gawłuszowicka wraz z proboszczem zwróciła się przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza do Penitencjarii Apostolskiej o łaskę odpustu dla całej parafii i wszystkich przybywających do niej na cały rok jubileuszowy. - Ta łaska, według decyzji Stolicy Apostolskiej potrwa od 30 listopada 2014 r. do 22 listopada 2015 r. Taki przywilej otrzymaliśmy i wszyscy odwiedzający naszą parafię będą mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami – poinformował proboszcz parafii.

Uroczystości rozpoczęcia obchodów jubileuszowych przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W wygłoszonej homilii biskup ordynariusz mówił o potrzebie czujnego oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. - Jego perspektywa nie powinna nikogo przerażać, ale ma napełniać serce radością. Strach bowiem paraliżuje, a świadomość Bożej miłości pomaga człowiekowi dokonywać wielkich rzeczy. Biskup zauważył, że taka postawa cechowała pasterzy i wiernych, którzy przez osiem wieków tworzyli dzieje parafii. Owocem tego jest żywa wiara obecnej wspólnoty oraz duchowe i materialne dziedzictwo – podkreślał pasterz diecezji.

Radości z parafialnych obchodów nie kryli mieszkańcy. - Jesteśmy dumni z tego, że możemy przeżywać taki wspaniały jubileusz. Jest on dla nas okazją do ożywienia wiary w naszych rodzinach. Potrzebujemy takiego świętego czasu, czasu umocnienia w wierze, aby mieć odwagę świadczenia o Chrystusie wobec tego świata – mówiła Halina Walczak.

Dla upamiętnienia i podkreślenia jubileuszu został wydany album o świątyni, a planowane jest wydanie publikacji o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii. Zebranie tych informacji to podkreślenie dorobku parafian, którzy przez wieki tworzyli historię tego rejonu. - To dla nas wielkie wyróżnienie i radość, a jednocześnie mobilizacja do ewangelicznego budowania codzienności. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania. Ufamy, że modlitwa w naszej wspólnocie stanie się okazją do pogłębienia wiary i wzajemnego ubogacenia. Spotkanie zaś ze św. Wojciechem, patronem naszej parafii, przyniesie obfitość łask - podkreśla ks. Witold Szczur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama