Nowy numer 48/2020 Archiwum

Muzyczno-literacka wędrówka

Koncert „Słowa muzyką malowane” odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Stalowej Woli.

Jego motyw przewodni to „Literacko-muzyczne wędrówki po Stalowej Woli”. Na scenie zaprezentowali się zaś zarówno uczniowie PSM, uczestnicy warsztatów literackich „Wers” z Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także recytatorzy ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1.

Uczniowie zaprezentowali wybrane utwory pisarzy, kompozytorów - patronów ulic i instytucji w hutniczym grodzie, w Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Ignacego Paderewskiego,  Melchiora  Wańkowicza czy  Jana Pawła II.

- Na scenie zaprezentowano m.in. walc Fryderyka Szopena w wykonaniu Aleksandry Knap, pieśń do słów Mickiewicza „Precz z moich oczu” w wykonaniu Piotra Żurawskiego, pieśń do muzyki Stanisława Moniuszki „Polna różyczka” w wykonaniu Joanny Herdzik, utwór Ignacego Paderewskiego „Album tatrzańskie” cz. 1 w wykonaniu Sary i Grety Steć. Na koniec koncertu wystąpiła klasa perkusji pod opieką Szymona Patera - mówi Bożena Wójtowicz, prezes Stowarzyszenia „Crescendo”.

Urozmaiceniem koncertu była także bajka „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry w wersji hiphopowej w wykonaniu Patryka Bednarza oraz krótka scenka z „Balladyny” Juliusza Słowackiego w wykonaniu Izabelli Bednarz i Wiktorii Wermińskiej.

W części drugiej występu  młodzi literaci skupieni w warsztatach literackich „Wers” zaprezentowali własną twórczość. Na scenie wystąpili m.in. Aleksandra Knap, Gabriella Sharkey, Aleksandra Zontek, Izabella Bednarz, Aleksandra Moskal, Weronika Kalandyk, Izabela Juśkiewicz i Klaudia Rybczyńska.

Warsztaty działają od 2000 roku i skupiają dzieci i młodzież ze szkół podstawowych klas IV-VI, gimnazjalistów oraz licealistów.

Młodzi ludzie na zajęciach w bibliotece uczą się zasad konstruowania utworów literackich, poznają teorię poetyki, historię literatury, uczestniczą w turniejach jednego utworu, spotykają się ze stalowowolskimi poetami.

Warsztaty prowadzą Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak.

Impreza „Słowa muzyką malowane” zrealizowana została w ramach zadania „Promocja muzyki i twórczości literackiej dzieci i młodzieży”, sfinansowanego przez gminę Stalowa Wola, a  zorganizowali ją: Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo” oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama