Chcesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku? Możesz to zrobić dziś i jutro w Stalowej Woli.
26 listopada - w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 i w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomicznej, a 27 listopada - w Muzeum Regionalnym i w budynku Politechniki.
Biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję „DWA WYMAZY & DO BAZY”. To wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Misją fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego potrzebującego przeszczepienia pacjenta. Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku.
Na potencjalnego dawcę zarejestrować może się każda zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, trzeba ważyć minimum 50 kg i nie mieć dużej dużej nadwagi. Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą fundację, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. – Pamiętajmy, ze to odpowiedzialna decyzja, że dajemy innej osobie szanse na życie, jeśli okaże się, ze nasz szpik lub komórki macierzyste okażą się za jakiś czas potrzebne, nie odmawiajmy udzielenia pomocy, bo zabieramy komuś nadzieję na wyzdrowienie, na życie – mówi Magdalena Janik ze Stalowej Woli, która zarejestrowała się już jakiś czas temu i oddała komórki macierzyste by pomóc w uratowaniu życia 30-letniemu mężczyźnie.
Rejestracja w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej odbywa się w holu, na parterze. Od godziny 10-12, a później od 16-20.