Te wybory charakteryzowały się wysoką frekwencją w naszym regionie, zaskakującymi wynikami i kilkudniową niewiadomą co do ostatecznych rezultatów głosowania.
Kto do sejmików?
W świętokrzyskim wysokie zwycięstwo w wyborach samorządowych do Sejmiku odniosło Polskie Stronnictwo Ludowe. Według jeszcze nieoficjalnych danych PSL osiągnął poparcie aż 49,9 procent! To daje im zdecydowaną większość w Sejmiku jeśli chodzi o zdobyte mandaty i możliwość samodzielnego rządzenia województwem przez najbliższe cztery lata. PSL prawdopodobnie obsadzi aż szesnaście mandatów. PiS będzie miał prawdopodobnie miał osiem mandatów a PO i SLD po 3.
Podobnie sytuacja przedstawia się na Podkarpaciu, z tym, że tu wygrywa PiS mając prawie 46 proc. poparcie. To oznacza także, że ta partia nie będzie musiała tworzyć koalicji aby rządzić na Podkarpaciu. Według danych na drugim miejscu jest PSL (blisko 26 proc.), trzecia PO (nieco ponad 12 proc.) i SLD (prawie 7 proc.).
W Lubelskiem najlepszy wynik osiągnął również PSL ponad 37 proc. Na kolejnych stopniach podium stanął PiS (31 proc.), PO (15 proc.) i SLD (6 proc.). Pozostałe partie w tym Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy i Demokracja Bezpośrednia nie przekroczyły w tych województwach 5-procentowego progu wyborczego.
Komu mandat do powiatu?
Według ciągle jeszcze nieoficjalnych informacji, pięć ugrupowań podzieliło między siebie mandaty w Radzie Powiatu Ostrowieckiego. Najwięcej, bo osiem ma Prawo i Sprawiedliwość. O sukcesie może mówić komitet Jarosława Górczyńskiego, który będzie walczył w drugiej turze o fotel prezydenta. Jego komitetowi przypadnie sześć miejsc w radzie. Platforma Obywatelska będzie miała w nowej kadencji pięciu radnych. Twój Ostrowiecki Samorząd zdobył trzy mandaty a SLD tylko jeden.
Podział mandatów w Radzie Powiatu Opatowskiego najprawdopodobniej będzie następujący: 12 Polskie Stronnictwo Ludowe, 4 Prawo i Sprawiedliwość, 1 Stowarzyszenie Region Świętokrzyski.
W Radzie Powiatu Sandomierskiego zasiądzie najwięcej ludowców. Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 12 mandatów (o jeden więcej niż cztery lata temu) co skutkuje możliwością samodzielnego kierowania powiatem. Pięć mandatów otrzyma Prawo i Sprawiedliwość, trzy komitet Nasz Powiat, a jeden Samorząd Razem.
Nieoficjalne wyniki wyborów wskazują, że w 2014 do Rady Powiatu Staszowskiego największą liczbę mandatów weźmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z 5 mandatami, Regionalne Forum Samorządowe otrzyma 4. Po jednym mandacie przypadnie Stronnictwu Piast Ziemi Staszowskiej i komitetowi wyborczemu Razem dla Przyszłości Regionu.
Siły polityczne w Radze Powiatu Tarnobrzeskiego rozłożą się następująco: Polskie Stronnictwo Ludowe - 6 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 6 mandatów, Platforma Obywatelska - 3 mandaty, Forum Powiatu Tarnobrzeskiego - 2 mandaty. Zaskakująco przedstawia się Rada Powiatu Stalowowolskiego, gdzie do 23 osobowej Rady Miejskiej weszło 19 radnych z PiS, jeden z Forum Mieszkańców i trzech z komitetu Andrzeja Szlęzaka.
Fotele prezydentów miast
W Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta. Pierwszą turę wygrał Jarosław Górczyński, który zdobył 10119 głosów, drugie zajął Zbigniew Duda (PiS) 6728 głosów. Na trzecim miejscu uplasował się Zdzisław Kałamaga z KW Stowarzyszenie Twój Ostrowiecki Samorząd z wynikiem 3701 głosów. Próg tysiąca głosów przekroczył Leszek Sułek. W walce o fotel prezydenta Tarnobrzega także będzie dogrywka. W pierwszej turze wyborów najwięcej głosów zdobył Grzegorz Kiełb (KWW Moje Miasto Tarnobrzeg) - 30,12 proc., drugie Norbert Mastalerz (Platforma Obywatelska) - 25,83 proc., trzeci był Wiktor Stasiak (Prawo i Sprawiedliwość) - 25,07 proc., kolejne miejsca to Tadeusz Gospodarczyk (KWW Tadeusza Gospodarczyka) - 11,82 proc., Zbigniew Młodawski (KKW SLD - Lewica Razem) - 5,69 proc., Krzysztof Wianecki (KWW Krzysztofa Wianeckiego) - 1,48 proc. Najbardziej zaskakujące wyniki dała pierwsza tura wyborów na prezydenta Stalowej Woli. Lucjusz Nadbereżny (PiS) zdobył 52 procent głosów, jego rywal i wydawało się faworyt do prezydenckiego fotela Andrzej Szlęzak 43,9 procent. Trzeci kandydat Henryk Szwedo otrzymał 3,77 proc. głosów.
Burmistrzowie miast
W Ćmielowie wygrał w pierwszej turze Jan Kuśmierz. Zdobył 52 procent głosów, pokonując swoje konkurentki Joannę Suskę i Dorotę Pietrzkiewicz. W Opatowie Andrzej Chaniecki został wybrany burmistrzem Opatowa w pierwszej turze. Pokonał Krystynę Kielisz i
Tomasza Staniek. W Ożarowie zwycięstwo w pierwszej turze zanotował Marcin Majcher, dotychczasowego burmistrza pokonując Piotra Ślęzak i Andrzeja Zająca. W Sandomierzu pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, kto zasiądzie na fotelu burmistrza miasta. Marek Bronkowski, kandydujący z komitetu Samorząd Razem uzyskał 43 procent głosów, a Jerzy Borowski, dotychczasowy burmistrz, kandydat komitetu Stowarzyszenia Nasze Miasto Sandomierz – 39. Krzysztof Szatan z Prawa i Sprawiedliwości dostał 17 procent. Druga tura będzie w także w Koprzywnicy. Maria Banaś, kandydatka niezależna uzyskała o 47 głosów więcej niż obecny burmistrz z Prawa i Sprawiedliwości Marek Jońca. N nieoczekiwanie zakończyła się batalia o funkcję burmistrza Zawichostu. Andrzej Wzorek z Polskiego Stronnictwa Ludowego po pierwszej turze wyborów będzie nowym burmistrzem Zawichostu. Wygrał on z Tomaszem Siwkiem z komitetu Nasz Region Nasza Gmina. Zaskakująco wypadły wyniki wyborów w Staszowie. Pierwszą turę wygrał Leszek Kopeć z Prawa i Sprawiedliwości - 47 procent, drugi był Romuald Garczewski z Regionalnego Forum Samorządowego 25 procent. Obaj panowie spotkają się w drugiej turze. W Połańcu wystarczyła jedna tura. Pewnie wygrał Jacek Tarnowski, urzędujący burmistrz.
W Nowej Dębie jeśli chodzi o wybór burmistrza bez zaskoczenia w pierwszej turze wygrał Wiesław Ordon zdobywając 69,37 proc. pokonując tym samym swego najgroźniejszego wydawało się konkurenta Marka Ostapkę (26,40 proc). Na trzecim miejscu uplasowała się z wynikiem 4,23 proc. Halina Wilk.
W Gorzycach bezspornym zwycięzcą okazało się PSL, które zgarnęło 12 mandatów do Rady Gminy Gorzyce, dwóch przedstawicieli wprowadziła Nasza Mała Ojczyzna i jednego Wspólnota Prawicy. Przedstawiciel ludowców wygrał także bój o fotel wójta – Leszek Surdy uzyskał 57,27 proc.
W Baranowie Sandomierskim było pełne zaskoczenie, kiedy okazało się, że już w pierwszej turze z dotychczasowym burmistrzem Hynowskim wygrał 35-letni Marek Mazur popierany przez Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie dla Gminy Baranów Sandomierski, zdobywając 52,52 proc.
Bez mian będzie również na stanowisku wójta w Majdanie Królewskim. Dotychczasowy włodarz Jerzy Wilk, startując z Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Gmina Majdan Królewski, wygrał pierwszą turę zyskując ponad 67-procentowe poparcie.
W Gminie Gawłuszowice również nie będzie dogrywki, już 16 listopada stanowisko wójta zapewnił sobie Jan Nowak z Komitetu Wyborczego Wyborców Jana Nowaka. Poparło go ponad 59 proc. mieszkańców gminy.
W Padwi Narodowej nadal będzie rządził Robert Pluta, który uzyskał rekordowe poparcie 88,55 proc., startując z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe dla Gminy Padew Narodowa.
W Janowie Lubelskim wygrał Krzysztof Adam Kołtyś (bezpartyjny, KW Prawo i Sprawiedliwość), 84 proc. W Annopolu odbędzie się druga tura wystąpią w niej Wiesław Liwiński (KWW Wiesława Liwińskiego) z Stefanem Skórskim (KWW Stefana Skórskiego)