Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ogień Niepodległości

Od siedmiu lat ostrowieccy Strzelcy biorą udział w zainicjowanej przez zgierski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości. Tym samym miasto wpisuje się jako ważne miejsce na patriotycznej mapie Polski. Sama sztafeta rowerowa jest prowadzona już od czternastu lat na trasie Kostiuchnówka – Warszawa.

W pierwszych dniach listopada, symboliczny znicz zapalany jest na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce na Wołyniu i wieziony do Polski. W sam dzień 11 listopada składany jest uroczyście przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Do Ostrowca Ogień Niepodległości dotarł po raz drugi. Podczas specjalnego nabożeństwa z rąk harcerzy i Strzelców odebrały go władze miasta miejscowi Strzelcy i strażacy z ościennych miejscowości oraz po raz pierwszy ostrowieccy harcerze.

Kostiuchnówka to niewielka wioska na Polesiu Wołyńskim, znana Polakom z ciężkich walk stoczonych w latach 1915 -1916 przez oddziały legionowe. W trzech dramatycznych bitwach młodzi legioniści własnym życiem płacili za niepodległość. Ich groby znaleźć można w wielu miejscach w tej części Ukrainy: w Polskim Lasku koło Kostiuchnówki, Maniewiczach, Wołczecku, Jeziornej i Koszyszczach. Od 1998 r. opiekują się nimi harcerze ze Zgierza. Siedem lat temu w inicjatywę włączyli się ostrowieccy Strzelcy i od tamtej pory jeżdżą tam regularnie. W tym roku, ze względu na sytuację polityczną na Ukrainę pojechały tam tylko cztery osoby: Dariusz Kaszuba, Wojciech Lesiak, Magdalena Brociek i Tomasz Kwiatkowski.

Kostiuchnówka   Miejsce pochówku Legionistów
Kostiuchnówka
Archiwum prywatne
Przy pomniku w Ostrowcu   Ogień przekazano Strzelcom
Przy pomniku w Ostrowcu
Archiwum prywatne

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma