Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jubileuszowe Alleluja

- Drodzy chórzyści, niech przynależność do chóru będzie dla was okazją do doskonalenia waszych śpiewaczych talentów, hartu dla ducha i wzmacniania wiary – podkreślał podczas homilii ks. Leszek Chamerski.

Sandomierski chór katedralny obchodził sto dwadzieścia lat swojej działalności. W pierwszych latach swojego istnienia, ponad wiek temu, śpiewały w nim przede wszystkim osoby duchowne. Z czasem włączono do niego kobiety i mężczyzn świeckich, od tego momentu chór nosił nazwę Świecki Chór Katedralny. Dziś występuje w nim pięćdziesięciu śpiewaków. Jubileuszowe obchody rozpoczęła Msza św. w katedrze sandomierskiej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Rozpoczynając liturgię, Biskup Ordynariusz podkreślił wielkie znaczenie chórów kościelnych, w których śpiewie rozbrzmiewa radosna nowina o zbawieniu. Podczas homilii ks. Leszek Chamerski wskazał na wartość liturgiczną, duchową i artystyczną śpiewu kościelnego. - Muzyka prowadzi do Boga, pomaga nam medytować nad złożonością życia, nad zwyczajnymi wydarzeniami codzienności oraz nas uświęca. Muzyka wyraża stany uczuciowe, daje słuchaczowi możliwość przyjrzenia się, jak w lustrze, wydarzeniom z własnego życia i z życia świata. Drodzy chórzyści, niech przynależność do chóru będzie dla was okazją do doskonalenia waszych śpiewaczych talentów, hartu dla ducha i wzmacniania wiary – podkreślał podczas homilii ks. Leszek Chamerski.

Następnie w na scenie Katolickiego Domu Kultury podczas jubileuszowego koncertu chór zaprezentował utwory: „Klaszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki, „Aprite le porte a Cristo”, Poloneza Ogińskiego, hiszpański utwór „Cantar” oraz "And the glory of the Lord” i Alleluja Händla.

- Ćwiczymy dwa razy w tygodniu po dwie godziny. To takie minimum, aby śpiewać na dobrym poziomie. Wszyscy chórzyści cenią sobie to, że należą do tej naszej rodziny śpiewaczej i widzą wielką wartość śpiewu. W chórze są doświadczeni już chórzyści oraz ci co zaczynają. Co roku w wakacje staramy się organizować specjalne warsztaty w celu doskonalenia techniki śpiewu oraz wspólny wyjazd koncertowy i rekreacyjny – poinformowała siostra Mariola Konopka, dyrygentka i prowadząca chór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama