Nowy numer 48/2020 Archiwum

Korytarze słów

To tytuł najnowszego, szóstego już tomiku poezji Ryszarda Mścisza, który poeta zaprezentował w MBP w Stalowej Woli.

Jak interpretować tytuł tomiku? - Wiele moich wierszy, to zmaganie się z własną twórczością, słowami. Te słowa mają różne zaułki, wyjścia. Zdarza się niekiedy, że twórca wpada w pułapkę i nie dociera do „salonu słowa”, tylko błąka się przez te korytarze znaczeń, próbuje znaleźć odpowiednią miarę dla słów, stara się odpowiednio je złożyć, wyrazić swoje myśli. Wiele wierszy w tomiku eksponują właśnie słowo i proces twórczy - mówi Ryszard Mścisz.

Poeta przyznaje, że w swoich utworach sceptycznie podchodzi do tego, co chce wyrazić, a co ostatecznie zostaje przelane na papier. I że ma w stosunku do siebie spore wymagania.

Tomik składa się z dwóch części. Pierwsza, znacznie obszerniejsza, to „Myśli przymierzają słowa”. To w niej poeta skupia się właśnie nad procesem twórczym.

Druga, „Terra Cognita”, w której umieszczono zaledwie siedem utworów. Ryszard Mścisz opisuje miejsca mu bliskie. - Są akurat rocznice powstania wszystkich szkół w mojej okolicy. Te utwory powstawały już wcześniej, ale nie pasowały do żadnego z wcześniejszych tomików. Okolicznościowe wiersze mogą nieco rozbijać kompozycję tomiku, ale „okazjonalna nuta” zwyciężyła i ten mini cykl zdecydowałem się umieścić - wyjaśnił poeta.

Ryszard Mścisz - poeta, krytyk literacki, satyryk, regionalista i publicysta. Urodził się w 1962 roku w Stalowej Woli, ale przez całe życie mieszka w Jeżowem.

Jest nauczycielem, polonistą, w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół i autorem tomików poetyckich: „Życie to tylko impresje”, „Wibracje”, „Na strunach lat”, „Roześnienie” oraz „Strumienie poezji”.

W swoim dorobku ma także dwa zbiory tekstów satyrycznych: „Zezem na świat” i „Swojski diabeł i inne humoreski”.

Ryszard Mścisz to także laureat I nagrody XI Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono 2005” w Nowej Sarzynie i zdobywca tytułu Mistrza Poetyckiego Wrzeciona oraz wielu nagród i wyróżnień różnych edycji tego konkursu.  

Otrzymał także „Nagrodę Publiczności” w Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca (2012) i „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia w Mielcu (2011).

Jest także laureatem Nagrody Literackiej Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” za tomik „Wibracje”. Dwukrotnie został także wyróżniony „Złotym Piórem” - nagrodą rzeszowskiego oddziału ZLP.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama