Na ostrowieckim rynku mieszkańcy powitali figurę patrona z Gargano. Prowadzone w parafii kilkudniowe misje związane są z 400-leciem fundacji i budowy świątyni.
Obchody jubileuszu budowy ostrowieckiego kościoła rozpoczęła wspólna Eucharystia na miejskim rynku. To właśnie tutaj parafianie powitali figurę swojego patrona św. Michała Archanioła. Wspólna modlitwa zgromadziła parafian oraz mieszkańców Ostrowca, przedstawicieli wspólnot parafialnych, chór dziecięcy „Świętokrzyskie Bemolki”, orkiestrę dętą, parafialny zespół muzyczny, harcerzy, Strzelców oraz przedstawicieli władz samorządowych.
Mszy św. przewodniczył ks. Jan Sarwa, proboszcz parafii. W homilii, ks. Krzysztof Rusiecki, mówił o znaczeniu aniołów, niebieskich powierników i opiekunów w życiu osób wierzących. Msza na Rynku rozpoczęła parafialny jubileusz oraz kilkudniowe przygotowania do uroczystości odpustowych. - Mam nadzieję, że przeżywany jubileusz, nawiedzenie figury naszego patrona oraz wspólna modlitwa zaowocują duchową odnową parafii. Szczególnie chciałbym, aby zwiększyło się zaangażowanie dzieci i młodych w życie parafii. Bo przecież cztery wieki, to nie tylko historia i wspomnienia. To przede wszystkim perspektywa na przyszłość, którą są ludzie młodzi, bo to oni będą tworzyć następne karty historii tej parafii i tego miasta. Na spotkania rekolekcyjne, które poprowadzą księża michaelici zapraszam mieszkańców całego miasta – poinformował proboszcz.
Kulminacją obchodów jubileuszu powstania świątyni będzie Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza 28 września.
W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni z parafii i miasta uczestniczyć będą mogli w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Będzie również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece patrona. Nabożeństwom będą towarzyszyć homilie i konferencje tematyczne głoszone przez ojca rekolekcjonistę ks. Romana Tupaja ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz projekcja filmów związanych z Grotą Objawień na Górze Gargano.
Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona świętego Michała Archanioła w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku.