Do parafii Matki Bożej Bolesnej krzyż, który Jan Paweł II trzymał w ręku podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej, przywiózł jego kustosz ks. Mieczysław Bisior. Rozpoczęła się jego peregrynacja.
Módlmy się, by ten papieski krzyż oddalił od nas nasze krzyże: cierpienia, choroby, kalectwo, niepowodzenia życiowe. By one nie były powodem buntu, rozgoryczenia i rozpaczy, lecz pomocne dla naszego uświęcenia. To nie jest czarodziejska różdżka, ale chciałbym, by każdy z was po jego dotknięciu w innym świetle zobaczył swój krzyż, by uzmysłowił sobie, że nie jest sam – powiedział w słowie Bożym ks. Mieczysław Bisior, który jest także proboszczem parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej pod Łańcutem. Peregrynacja kopii papieskiego krzyża jest jednym z duchowych etapów przygotowania parafii do 100-lecia poświęcenia kościoła, które rozpoczęły się tegorocznymi wielkopostnymi rekolekcjami. Do 2016 r., roku jubileuszu, zakończone będą także wszystkie prace związane z odnowieniem jarocińskiej świątyni oraz zagospodarowaniem otoczenia.
– Odnowione są już dwa boczne ołtarze, ambona i chrzcielnica. Obecnie restauracji poddawane są ołtarz główny i prezbiterium. W przyszłym roku będą kontynuowane roboty malarskie wewnątrz kościoła. Na ukończeniu jest również modernizacja zabytkowej plebanii. Wkrótce pomieści ona bibliotekę z czytelnią, parafialne muzeum, poradnię życia rodzinnego i mieszkanie dla księdza emeryta – wylicza ks. Tadeusz Golczański, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie. Po Eucharystii, którą zakończyła procesja wokół kościoła, odbył się I Piknik Parafialny. Jego pomysłodawcami byli ks. Tadeusz Kuźniar i wikariusz ks. Ireneusz Rząsa. – Celem pikniku było zarówno zjednoczenie wiernych wokół parafii, ale również zbiórka pieniędzy na renowację ołtarzy – powiedział proboszcz.
W ramach pikniku odbył się I Młodzieżowy Przegląd Pieśni Religijnych ulanowskiego dekanatu, w którym wystąpiła schola z Dąbrowicy, dziewczęta z Ulanowa oraz zespół wokalno-muzyczny „Janki” z Jarocina. Na scenie zmontowanej obok kościoła zaprezentowali się także seniorzy z Jarocina i Zarzecza. Panie ze Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Majdan Gorczański, które skupia 20 członków, przygotowały posiłek – bigos myśliwski, trzy rodzaje pierogów (z kaszą jaglaną, mięsem i grzybami oraz ruskie), a także domowy chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. – Dochód z ich sprzedaży przeznaczymy na renowację ołtarzy i wnętrza kościoła – powiedziała prezes stowarzyszenia Monika Sabat. W pomieszczeniach odnowionej plebanii organizatorzy pikniku urządzili natomiast wystawę szkła użytkowego z Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka. Można też było skosztować wypieków miejscowych gospodyń, napić się kawy lub herbaty.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się