Nowy numer 33/2018 Archiwum

Janowski wrzesień

Agresja Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. kosztowała życie około 7 tys. Polaków.

- Prawie milion Polaków, Ukraińców i Białorusinów zostało przesiedlonych na terytorium Związku Radzieckiego podczas czterech deportacji – powiedział dr Włodzimierz Ważniewski z Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach podczas sesji naukowej, która odbyła się w Janowskim Ośrodku Kultury. Sesja przebiegała pod tytułem „Janowski wrzesień 1939”. Swoje referaty wygłosili także Jarosław Szlązak z UMSC w Lublinie oraz Tomasz Żuławski z Janowa Lubelskiego. 

- Wrzesień 1939 r. odbił się bardzo tragicznie na losach mieszkańców Janowa Lubelskiego i Białej oraz rzeszy uchodźców, którzy 8 września tutaj się znaleźli – powiedziała Barbara Nazarewicz, dyrektor JOK, która zapowiedziała też wydanie książki poświęconej tej tematyce. Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, zaprosił także na inne wydarzenia związane z wrześniem 1939, w tym na rekonstrukcję bitwy o Janów Lubelski, która zostanie rozegrana w pobliżu JOK już w najbliższą niedzielę.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma