- Chrystusowy krzyż, czczony od wieków na tym wzgórzu, wzywa nas od uwolnienia się od samych siebie, wzywa do budowania wspólnoty z innymi. Uczy nas kultury daru, który jest prawdziwym błogosławieństwem dla tego, kto daje i kto otrzymuje - mówił bp K. Nitkiewicz podczas uroczystości.
Rekonstrukcję zburzonej sto lat temu przez wojska austriackie wieży rozpoczęto rok temu w ramach unijnego projektu. Odbudowa zakładała jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia. Do rekonstrukcji użyto 660 ton kamienia w wyrobie gotowym i około 30 ton stali. Uroczyste zakończenie prac rekonstrukcyjnych i poświęcenie wieży zbiegło się z tygodniowymi obchodami corocznych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu.
Podczas Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio na całą Polskę biskup Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył wspólnej modlitwie, podczas homilii podkreślał konieczność budowania jedności i wzajemnego zrozumienia. - Krzyż Chrystusa stał się mostem łączącym niebo z ziemią i ludzi pomiędzy sobą. Ta przywrócona jedność urzeczywistnia się szczególnie w Kościele. „Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało” mówi św. Paweł. Jak bardzo potrzebujemy jedności, aby Dobra Nowina rozbrzmiewała donośnie i przekonująco. Jak bardzo potrzebujemy jedności, aby czuć się bezpieczni i mocni. Powiem wręcz: najpierw jedność, potem reszta. Jeśli będziemy ze sobą w jedności, uda się rozwiązać wszystkie problemy. Trzeba zawsze kierować wzrok w tym samym kierunku: trzeba patrzeć razem na Chrystusa i nie tracić z oczu zadań, jakie nam, ludziom wierzącym wyznaczył - wskazywał bp K. Nitkiewicz.
Pasterz diecezji przypomniał także zmienne i tragiczne losy świętokrzyskiego klasztoru, który jednak zawsze utożsamiany był z miejscem uświęconym obecnością relikwii. - Kiedy w okresie międzywojennym klasztor na Świętym Krzyżu pełnił funkcję ciężkiego więzienia, opuszczający jego mury po odbyciu kary mogli przeczytać na jednej z bram: „Idź z Bogiem i nie wracaj”. To była zachęta do nowego życia. Chrystus nie chce nikogo utracić. Nie zapomina o żadnym człowieku, bez względu na to, jak żyje i co uczynił. Starajmy się zawsze zajrzeć do serca drugiego człowieka. Przestańmy zadawać sobie nawzajem ból. Nie pozostawiajmy nikogo samemu sobie. W atmosferze samotności, opuszczenia i strachu przed drugim człowiekiem, życie staje się nie do zniesienia. Ojciec św. Franciszek ostrzega, że „indywidualizm i ucieczka od życia wspólnotowego postarza Kościół” - apelował hierarcha. - Chrystusowy krzyż, czczony od wieków na tym wzgórzu, wzywa nas od uwolnienia się od samych siebie, wzywa do budowania wspólnoty z innymi. Uczy nas kultury daru, który jest prawdziwym błogosławieństwem dla tego, kto daje i kto otrzymuje. Bo tylko wówczas będziemy mogli być w pełni szczęśliwi, będziemy mogli wyzwolić się, uwolnić od naszego egoizmu i innych ograniczeń. Tylko wówczas będziemy zjednoczeni z Chrystusem i między sobą - podsumował bp K. Nitkiewicz.