Nowy numer 24/2018 Archiwum

Zakrystianie w szkole

- Opracowany przez nas program Szkoły Zakrystianów ma służyć pomocą osobom zaangażowanym w pracę w zakrystii, aby pogłębiały rozumienie spełnianej przez siebie posługi i jej ogromną rolę we wspólnocie gromadzącej się przy ołtarzu - wyjaśniła siostra Anna Hyszko, organizatorka zajęć.

W Ośrodku Formacji Liturgicznej w Zawichoście rozpoczęła się Szkoła Zakrystianów. Na tygodniowy kurs formacyjny przybyło kilkanaście osób z różnych części Polski, które pełnią posługę w kościelnych zakrystiach. – Zadanie, jakie pełnią w Kościele, zakrystianie i zakrystianki, jest niezwykle istotne. Ich posługa w świątyni ma wpływ na sposób sprawowania i przeżywania liturgii przez wiernych. Zadanie zlecone zakrystianom polega więc przede wszystkim na trosce o to, aby liturgia w naszych kościołach mogła być sprawowana godnie i z należytym szacunkiem. Wprawdzie zakrystianie w swojej posłudze przy ołtarzu pozostają na uboczu, ale wiele od nich zależy: troszcząc się o przestrzeń sakralną, mają wpływ na to, czy gromadzący się niej wierni odbierają ją i przezywają jako miejsce szczególne, święte, wyłączone w jakiś sposób z porządku świata, oddane Bogu. Zważając i doceniając rolę zakrystianek i zakrystianów w Kościele, chcemy stworzyć dla nich możliwość pogłębienie formacji, zarówno teologicznej, jak i duchowej. Opracowany przez nas program Szkoły Zakrystianów ma służyć pomocą osobom zaangażowanym w pracę w zakrystii, aby pogłębiali rozumienia spełnianej przez siebie posługi i jej ogromną rolę we wspólnocie gromadzącej się przy ołtarzu – wyjaśniła siostra Anna Hyszko, organizatorka zajęć.

Proponowane zajęcia to nie tylko kurs praktyczny posługi, lecz pogłębiona refleksja nad samą liturgią, czym ona jest i jaki sens powinna mieć dla wspólnoty Kościoła i samego zakrystiana. W tok zajęć oczywiście wpisane są także spotkania podejmujące zagadnienia praktyczne, z którymi spotykają się osoby pracujące przy świątyni oraz zarys duchowości zakrystiana.

Z uczestnikami kursu spotkał się biskup Krzysztof Nitkiewicz, który podkreślił ważność i potrzebę podjętej przez ośrodek formacji osób powiązanych z przygotowaniem i posługiwaniem przy czynnościach liturgicznych.

Podczas spotkań uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz poznania wielu praktycznych umiejętności w dobrym funkcjonowaniu zakrystii oraz organizacji pracy w kościelnej posłudze. Pobyt na kursie potwierdzany jest przez ośrodek odpowiednim certyfikatem.

Szkoła Zakrystianów to jedna z wielu propozycji, jakie w swojej ofercie ma prowadzony przez siostry jadwiżanki wawelskie Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma