GN 47/2020 Archiwum

Dbają o zielone płuca

Z okazji przypadającego w tym roku 90-lecia działalności Lasów Państwowych Rada i Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego podziękowali Wacławowi Pietrzakowi nadleśniczemu Nadleśnictwa Nowa Dęba za wieloletnią i owocną współpracę nadleśnictwa i powiatu tarnobrzeskiego na rzecz nadzoru i ochrony nad lasami.

– Lasy są naszym ogólnonarodowym dobrem, a sposób ich prawnej ochrony, prowadzona racjonalna gospodarka leśna i możliwość swobodnego do nich wstępu wyróżnia pozytywnie Polskę na tle Europy i świata. Serdecznie życzymy, aby działalność Lasów Państwowych pozostawała z korzyścią dla polskiej gospodarki i stanu środowiska – powiedział Krzysztof Pitra, starosta tarnobrzeski.

– Praca, jaką wykonujemy, w społeczeństwie jest mało dostrzegana, a wręcz w ostatnich miesiącach nasiliły się nieporozumienia i przekłamania roli Lasów Państwowych – powiedział Wacław Pietrzak, dziękując jednocześnie za pamięć i słowa uznania dla leśników. Zwrócił również uwagę, że ich praca nie sprowadza się tylko do ochrony lasów i innych jego zasobów, prowadzenia gospodarki leśnej, ale równie ważne jest edukowanie społeczeństwa, by świadomie i z pełną odpowiedzialnością podchodziło do lasów i przyrody.

Nadleśnictwo Nowa Dęba liczy blisko 26 tys. hektarów, obejmując obszar powiatu tarnobrzeskiego oraz część powiatów stalowowolskiego, kolbuszowskiego i mieleckiego. Zalicza się do jednych z największych nadleśnictw w Polsce.

Polskie Lasy Państwowe – poprzednik obecnych Lasów Państwowych – zostały powołane do życia 24 czerwca 1924 r. W „Dzienniku Ustaw” zaś z 31 grudnia tego samego roku ukazało się rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące organizacji administracji lasów państwowych. Pierwszym dyrektorem Lasów Państwowych został Adam Loret, który w jednej ze swych wypowiedzi stwierdził: „tylko państwo jako właściciel, jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturalne korzyści płynące z nich dla kraju”. Zginął prawdopodobnie w pierwszych miesiącach II wojny światowej z rąk NKWD.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama