W Tarnobrzegu odbył się II Rajd Wolności i Solidarności.
– Zebraliśmy się w miejscu nieprzypadkowym – mówił tuż przed startem rajdu Andrzej Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, jednego z jego współorganizatorów. – W 2005 r. odsłoniliśmy tu na budynku przy ul. Sandomierskiej tablicę poświęconą ludziom, którzy w 1980 r. powstali z kolan, by podjąć trud odnowy oblicza tej ziemi. Dzisiaj obchodzimy Dzień Wolności i Solidarności, który chcemy wspólnie i radośnie świętować.
Przewodniczący regionu zwrócił także uwagę, że mówiąc o sierpniu 1980 r., mamy głównie na myśli wydarzenia rozgrywające się w Gdańsku. Tymczasem także w naszym regionie ludzie odważyli się zaprotestować i upomnieć się o swoje prawa. – Jeszcze w lipcu, czyli znacznie wcześniej nim rozpoczął się strajk w stoczni, pracownicy zakładów mechanicznych „Siarkopolu” podjęli protest – przypominał Andrzej Kaczmarek. – Pod koniec sierpnia i na początku września podjęły strajk kolejne zakłady w tym Kopalnia „Machów”. To jest nasza cząstka w wydarzeniach, które dzisiaj chcemy uczcić. Świętując w tym roku 25-lecie odzyskania wolności, niestety często zapominamy, że największa rolę w tych wydarzeniach i drodze prowadzącej do nich odegrali zwykli pracownicy.
W tym roku na starcie drugiego rajdu stanęło kilkudziesięciu uczestników. Na ul. Sandomierską pod siedzibę terenowego biura „Solidarności” Ziemi Sandomierskiej w Tarnobrzegu przyjechały na rowerach całe rodziny. Do udziału w rowerowym pikniku zachęciła sprzyjająca pogoda. – W ubiegłym roku stwierdziliśmy, że warto wyjść z inicjatywą rekreacyjno-sportowego uczczenia święta Solidarności i Wolności – mówi Kamil Kalinka, przewodniczący miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Tarnobrzegu. – Trasa, którą wybraliśmy na dzisiejszy rajd w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną.
Peleton, ubrany w jednolite okolicznościowe koszulki, wystartował z ul. Sandomierskiej, następnie przez rondo „Solidarności”, ul. Sienkiewicza dojechał do ul. Sikorskiego, po czym skierował się w kierunku Jeziora Tarnobrzeskiego. Pierwszym punktem, w którym uczestnicy zatrzymali się była kapliczka św. Barbary stojąca na terenie Kopalni „Machów”. Następnie udali się pod pomnik ofiar wypadków przy pracy oraz obelisk upamiętniający katastrofę rządowego samolotu w Smoleńsku. Rajd podobnie jak w roku ubiegłym zakończyła modlitwa poprowadzona przez o. Krzysztofa Parola, przeora tarnobrzeskiego konwentu. Pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, znajdującą się w murze klasztoru klasztornym uczestnicy modlili się w intencji ludzi pracy oraz o wolność i pokój w naszej ojczyźnie.
Organizatorami rajdu były Region Ziemia Sandomierska „Solidarność” oraz zakładowe i międzyzakładowe komisje „Solidarności” z terenu Tarnobrzega, a także miejskie struktur PiS.
Patronat honorowy objęli senator Janina Sagatowska, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz eurodeputowany Tomasz Poręba.