Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pasterz z krwi i kości

Rada Gminy Pysznica nadała ks. kanonikowi Andrzejowi Sekulskiemu tytuł "Zasłużony dla Gminy Pysznica".

Ks. Andrzej Sekulski proboszczem w Kłyżowie został w 1974 r. Dzieło jego życia - przy współpracy z parafianami - to utworzenie i zorganizowanie parafii, wybudowanie kościoła, plebanii, utworzenie cmentarza.

Dzięki staraniom ks. Andrzeja Sekulskiego kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maksymiliana Kolbe z każdym rokiem zyskiwał kolejne elementy wyposażenia: organy elektronowe, witraże, oraz barwną i artystyczną polichromię. Ks. Andrzej Sekulski przez długie lata swojej pracy w Kłyżowie inspirował i organizował lokalną społeczność. To z jego inicjatywy doszło do telefonizacji Kłyżowa i przysiółków.

Nieobca była mu także działalność patriotyczna. W latach 80., nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwa, udzielał na terenie parafii schronienia podziemnej drukarni „Solidarności” Ziemi Sandomierskiej. Był też współinicjatorem nadana miejscowej szkole imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Andrzej Sekulski złożony chorobą przebywa obecnie w szpitalu w Stalowej Woli. Tam też odebrał zasłużone wyróżnienie.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama