Nowy numer 25/2018 Archiwum

Na ławeczce pod figurą

Rzeźba inicjatora powstania muzeum, księdza Ludwika Bielawskiego, siedzącego na ławeczce pod figurą Chrystusa Frasobliwego, stała się nowym elementem wystroju galerii.

Pomysł uczczenia pomysłodawcy powstania muzeum i długoletniego kolekcjonera, ks. Ludwika Bielawskiego, zrodził się jesienią 2013 roku. Wówczas wstępnie została zaprojektowana rzeźba-kompozycja. Wykonania rzeźby w drewnie podjął się Marek Mielcarski z Papowa Biskupiego w województwie kujawsko-pomorskim. Prace przy rzeźbie zostały rozpoczęte w październiku 2013 roku i zostały podzielone na kilka etapów. Całość została ukończona w czerwcu bieżącego roku. Twórca wykonał rzeźbę bezpłatnie wg projektu Krzysztofa Lesiczki.

Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem zostało oficjalnie otwarte 30 maja 2011 r. Poświęcenia obiektu dokonał bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Muzeum powstało na bazie eksponatów, które przez sześćdziesiąt lat gromadził ks. Ludwik Bielawski, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Jeżowem.

Oprócz opieki nad zebranymi zbiorami, galeria troszczy się o pozyskiwanie nowych eksponatów. Zapoczątkowane dzieło nadal się rozwija. Cała kolekcja to różnorodność prac, stylów i serca włożonego przez twórców. Eksponaty gromadzone w jeżowskim muzeum to zarówno prace twórców profesjonalnych, jak i ludowych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma