Kryształowy Oskar

Podczas Pikniku Rycerskiego wręczono „Kryształowe Berło”, wyróżnienie za wybitną rolę w ekranizacji historycznej, dla Olgierda Łukaszewicza. Wyróżnienie przyznano mu za kreację generała Augusta Fieldorfa „Nila”.

Od kilku lat Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo Ossolin” organizuje letnie spotkanie historyczno-artystyczne mające na celu przypomnienie o dawnej świetności siedziby rodu Ossolińskich. Piknik Rycerski odbył się cieniu renesansowego zamku dawnego rodu magnackiego. – Podczas naszych spotkań chcemy promować nie tylko dziedzictwo tego miejsca, ale także uwrażliwiać, szczególnie młodych ludzi, na wartości jakie przekazywane są poprzez sztukę. Dlatego promujemy kinematografię historyczną oraz zachęcamy do czytania polskich mistrzów pióra. W tym roku skoncentrowaliśmy się na Bolesławie Prusie. – wyjaśnił Rafał Staszewski, współorganizator imprezy.

Corocznie Stowarzyszenie przyznaje nagrodę „Kryształowe Berło” dla aktorów, którzy odtwarzali wybitne role w filmach historycznych. W tym roku uhonorowano Olgierda Łukaszewicza znanego aktora polskiej sceny teatralnej i wybitnego odtwórcę wielu ról filmowych.

Laureat jest absolwentem krakowskiej PWST. Związany był m.in. z warszawskimi teatrami – Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym, Narodowym i Studio. Obecnie występuje na scenie Teatru Polskiego. Do szczególnie ważnych w kinowym dorobku Olgierda Łukaszewicza należą role w filmach: „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie” Kazimierza Kutza, „Brzezina” Andrzeja Wajdy i „Gorączka” Agnieszki Holland. Wielką sympatią widzów nieprzerwanie cieszą się jego role w „Seksmisji” Juliusza Machulskiego, „Wiernej rzece” Tadeusza Chmielewskiego oraz rola Karola Wojtyły seniora w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” Giacomo Battiato.

Podczas pikniku odbył się także finał konkursu pięknego czytania, którego hasło brzmiało: „Sięgnij po Prusa!”. W finale zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich.

Ponadto podczas pikniku można było obejrzeć rekonstrukcje historyczne, pokazy walk, uzbrojenia, strojów i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja dotycząca życia i obyczajowości samurajów zaprezentowana przez członków grupy „Katana” z Tarnobrzega.

Podsumowaniem Pikniku były występy formacji artystycznych z Gminnego Ośrodka Kultury, a także dzieci z SP w Ossolinie. Całej imprezie towarzyszyły będą pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Wieczorem odbył się efektowny pokaz fajerwerków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..