Nowy numer 43/2020 Archiwum

Podsumowano papieskie spotkania

Podczas uniwersyteckich spotkań podejmowano szerokie zagadnienia z papieskiego nauczania oraz dyskutowano nad ich odniesieniem do współczesności.

Seminaria naukowe odbywały się cyklicznie, od grudnia 2013 roku do maja 2014 roku. Ich organizacji podjęła się Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL oraz Katedra Filozofii Boga KUL w Lublinie. Tematem cyklu spotkań było „Nauczanie Jana Pawła II”.

Przewodnim tematem pierwszego, grudniowego spotkania była wizja uniwersytetu w nauczaniu papieskim. Drugie seminarium naukowe pt. „Rodzina w życiu społecznym i kulturze” zgromadziło wiele środowisk prorodzinnych. Atrakcyjnie zaprezentowane referaty wywołały dyskusję na temat zaangażowania współczesnej rodziny w służbie życiu. Podczas trzeciego z cyklu seminarium naukowego poruszono temat koncepcji pracy w nauczaniu Jana Pawła II. Punktem wyjścia do rozważań była encyklika papieża Polaka Laborem exercens. 1 kwietnia, w miesiącu poprzedzającym kanonizację, odbyło się czwarte seminarium naukowe. Poświęcono je zagadnieniu świętości w nauczaniu Jana Pawła. Ostatnie w tym cyklu seminarium naukowe odbyło się jako dziękczynienie za kanonizację polskiego papieża. Odbyło się ono w rocznicę zamachu na Jana Pawła II oraz w rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. To dziękczynne seminarium naukowe poświęcone zostało zagadnieniu poznania Boga, które oparto na nauczaniu z encykliki Fides et ratio.

– Zauważyliśmy bardzo pozytywny i szeroki odzew na organizowane seminaria. Uczestnicy tworzyli wyjątkową atmosferę podczas poszczególnych spotkań, prowadzili dyskusje, również po zakończeniu wykładów. Wielokrotnie zgłaszali potrzebę kolejnych cyklów tych spotkań. Warto zaznaczyć, że po seminariach naukowych ukaże się publikacja wybranych referatów. Monografia będzie podsumowaniem spotkań oraz inspiracją do dalszych badań – zapowiada Joanna Kopacz.

Kolejny cykl spotkań seminaryjnych zaplanowano w nowym roku akademickim.

Omawiano papieskie nauczania   Omawiano papieskie nauczania
Spotkania w Stalowej Woli
Andrzej Capiga /Foto Gość
Podsumowanie spotkań   Podsumowanie spotkań
Papieskie spotkania w Stalowej Woli
Andrzej Capiga /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama