Dobry rok

Ponad 137 tys. osób skorzystało w zeszłym roku z oferty Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Obejrzeli oni 5 wystaw stałych i 23  czasowych w Polsce i zagranicą oraz uczestniczyli w 702 zajęciach edukacyjnych. Warto dodać, że trzy wystawy stalowowolskiego muzeum prezentowane były za granicą , a jedna w Krakowie.

- Rok 2013 przyniósł 75-lecie Stalowej Woli i zdominował program wystawienniczo-wydawniczy  muzeum. W ramach jubileuszu zostało otwartych kilka wystaw, z czego wystawa „Wzorowe Miasto” i „Stalowa Wola 1938 w obiektywie Bronisława Rudzińskiego” stanowiły rezultat kolejnego etapu badań nad architekturą i urbanistyką miasta. Ale najważniejszym dokonaniem muzeum w tej dziedzinie jest polsko-angielska monografia „Stalowa Wola. Europejskie miasto modernistyczne”, opracowana przez zespół autorów pod naukową pieczą prof. Elżbiety Przesmyckiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, od lat zajmującej się architekturą miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. To najobszerniejsza z ośmiu publikacji wydanych w roku 2013 – powiedziała Monika Kuraś z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Edukacja to jedno z najistotniejszych działań stalowowolskiego muzeum. W roku 2013 odbyło się tu ponad 700 zajęć - a co ciekawe, po raz pierwszy muzeum przeprowadziło zajęcia…  za granicą: w Irlandii, w polskiej szkole w Dundalk.

- W dziedzinie edukacji nowością był projekt „E-Grosik. Publikacja dydaktyczna dla dzieci zintegrowana z animacją i działaniami edukacyjnymi”, pozwalający w atrakcyjnej, nowoczesnej formie przekazać dzieciom podstawy wiedzy na tematy ekonomiczne. Projekt ten uhonorowany został wyróżnieniem w ministerialnym konkursie „Wydarzenie muzealne roku – Sybilla 2013” – dodała pani Monika.

W  2013 r. rozpoczęto realizację projektu „Muzeum bez barier” - koalicja muzeów Polski i Ukrainy na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś -Ukraina 2007 -2013. Z tym projektem wiązały się duże prace inwestycyjne w budynku muzeum. Badania naukowe, kwerendy, projekty, prace wydawnicze, lekcje muzealne, warsztaty, ale również administracja pięcioma zabytkowymi budynkami, i związane z nimi inwestycje, przetargi, zamówienia z wolnej ręki, inwentaryzacje, zakupy, rozliczenia – to codzienna, nie rzucająca się w oczy działalność muzeum. Wszystko to realizują zaledwie 23 osoby.

W Radzie Muzeum (kadencja 2012-2015 r.) zasiadają: Stanisław Cisek, prof. dr hab. Sylwester Czopek, ks. dr hab. Wilhelm Gaj-Piotrowski, Stanisław Kłapeć, prof. dr hab. Kazimierz Kuczman, Mariusz Potasz, dr hab. Sławomir Toman, prof. dr hab. Anna Sieradzka, dr Grażyna Stojak, Jacek Czech, Wit Karol Wojtowicz, Marek Gruchota.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..